Brytyjski sąd zakazuje ekstradycji do USA założyciela WikiLeaks, Assange’a

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W poniedziałek brytyjski sąd orzekł, że założyciel WikiLeaks, Julian Assange, nie powinien być poddawany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych w celu postawienia mu zarzutów szpiegostwa za opublikowanie setek tysięcy tajnych dokumentów w Internecie.

Sędzia okręgowy Vanessa Baraitser stwierdziła, że ​​istnieje zagrożenie popełnienia przez Assange’a samobójstwa, jeśli zostanie on wysłany do aresztu za Atlantyk. „Z tego powodu zdecydowałam, że ekstradycja będzie uciążliwa z powodu urazów psychicznych i nakazuję jego zwolnienie” – dodała.

Assange i jego zespół prawników od dawna argumentowali, że przeciągająca się sprawa dotycząca jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, była motywowana politycznie. Od orzeczenia nadal przysługuje odwołanie.

Amerykańska organizacja non-profit Freedom of the Press Foundation stwierdziła, że ​​sprawa przeciwko Assange 'owi była „najbardziej niebezpiecznym zagrożeniem dla wolności prasy w USA od dziesięcioleci”. „Wniosek o ekstradycję nie został rozstrzygnięty ze względu na wolność prasy; raczej sędzia zasadniczo orzekł, że system więziennictwa w USA jest zbyt represyjny, aby dokonać ekstradycji”.

Assange stanął w obliczu 18 zarzutów w Stanach Zjednoczonych w związku z ujawnieniem w 2010 roku przez WikiLeaks 500 000 tajnych akt zawierających szczegóły dotyczące kampanii wojskowych w Afganistanie i Iraku. W USA grozi mu do 175 lat więzienia.

Świadkowie obrony wezwani podczas przesłuchania powiedzieli, że jego historia zdrowia psychicznego, w tym depresji powodowała, że ​​ekstradycja do Stanów Zjednoczonych w przypadku, gdyby został on zamknięty w więzieniu o zaostrzonym rygorze, mogłaby doprowadzić do jego samobójstwa.

Przed orzeczeniem zarówno Niemcy, jak i ekspert ONZ ds. praw człowieka wyrazili zaniepokojenie problemami humanitarnymi, jakie stwarza ekstradycja. Ponadto Assange cierpi na schorzenia układu oddechowego, co czyni go bardziej podatnym na Covid-19, który zaraził kilku osadzonych w więzieniu o zaostrzonym rygorze, w którym był przetrzymywany w Londynie.

Specjalny sprawozdawca ONZ ds. tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania wezwał prezydenta USA Donalda Trumpa do ułaskawienia Assange 'a, mówiąc, że nie jest on „wrogiem narodu amerykańskiego”. „Wybaczając panu Assange , panie prezydencie, wyśle ​​Pan jasne przesłanie sprawiedliwości, prawdy i człowieczeństwa do narodu amerykańskiego i do świata” – napisał w grudniu.

Waszyngton twierdzi, że Assange pomógł analityczce wywiadu Chelsea Manning wynieść tajne dokumenty z amerykańskiego wywiadu w 2010 r., a następnie je ujawnił.

Po tym, jak Szwecja po raz pierwszy wydała nakaz aresztowania Assange 'a w 2010 roku w związku z zarzutami o napaść na tle seksualnym, ubiegał się on o azyl w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie przebywał od 2012 do 2019 roku. W kwietniu 2019 roku Ekwador, rządzony wówczas przez prezydenta Lenina Moreno, odebrał mu obywatelstwo. Brytyjska policja wyciągnęła Assange 'a z ambasady. Został aresztowany za złamanie warunków zwolnienia za kaucją, ale pozostał w areszcie do czasu wydania orzeczenia w sprawie wniosku o ekstradycję. Wcześniejsze szwedzkie dochodzenie w sprawie napaści przeciwko niemu zostało później umorzone z powodu braku dowodów.

Oprac. MKr
foto: Dominic Lipinski / PA Images / Forum

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać