Moderna wystąpi o zezwolenie na stosowanie szczepionki COVID-19 w USA i UE

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Amerykańska firma Moderna oświadczyła, że wystąpi w poniedziałek o zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach szczepionki przeciw COVID-19 od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz o warunkową zgodę od Europejskiej Agencji Leków. Moderna twierdzi, że zainicjowała już tak zwane procesy przeglądu kroczącego z EMA, a także z organami regulacyjnymi w Kanadzie, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Izraelu i Singapurze w celu przyspieszenia autoryzacji.

Moderna opublikowała również wyniki badania kontrolnego 3 fazy COVE z udziałem 30000 uczestników, które pokazują, że jej szczepionka jest skuteczna w 94,1% w zapobieganiu infekcji Covid-19. Wcześniejsze tymczasowe wyniki wykazały, że remedium jest skuteczne w 94,5% przeciwko wirusowi. Firma twierdzi, że jak dotąd próby szczepionek nie wzbudziły poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa.

Dzięki zgłoszeniu w poniedziałek Moderna stanie się pierwszą firmą, która złoży wniosek o dopuszczenie swojej szczepionki w UE. W ubiegłym tygodniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że ​​UE zawarła z firmą Moderna umowę na zakup do 160 milionów dawek szczepionek. Kontrakt przewiduje początkową dostawę 80 milionów dawek szczepionki, z opcją 80 milionów dodatkowych dawek w późniejszym terminie. Moderna twierdzi, że jej szczepionka może zostać dostarczona do UE już w grudniu, jeśli otrzyma zgodę.

W Polsce w poniedziałek potwierdzono 5733 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 121 osób. Resort zdrowia zaznaczył, że w związku z korektami wprowadzonymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dzienniych zakażeń. Codzienne raporty można znaleźć na stronie: Raport zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2).

Od soboty do 27 grudnia br. obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba – wynika z obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów. W poniedziałek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o wprowadzeniu programu #DomowaOpiekaMedyczna, której celem jest zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów, który wprowadzono w związku z dużą liczbą zgonów odnotowanych w ostatnich dwóch tygodnia, oraz na podstawie uwag lekarzy, którzy stwierdzili, że pacjenci za późno trafiają do szpitala.

– Zdecydowaliśmy razem z panem premierem Mateuszem Morawieckiem, że taka dostępność do pulsoksymetru od państwa dla obywatela będzie zapewniona dla każdego, kto ma dodatni wynik testu COVIdowego”. W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał także prawo wykonać test antygenowy w POZ – podkreślił minister zdrowia.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać