Cała Polska strefą czerwoną. Mateusz Morawiecki: Musimy zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Podczas konferencji prasowej w piątek, 23 października, premier Mateusz Morawiecki przedstawił kolejne obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Szef rządu podkreślił, że dzienna liczba przypadków zbliża się do 15 tys. zakażeń, liczba zajętych łóżek szpitalnych przekroczyła 10 tys., a dostępnych jest 18 tys. Mimo ciągle posiadanego buforu sytuacja jest niepokojąca.

– Musimy zahamować przyrosty zakażeń i obostrzenia, które wprowadzimy będą miały skutek za 10-14 dni i mam nadzieję, że wtedy będziemy mieli lepsze informacje. Najważniejsze jest ludzkie życie i stabilność systemu zdrowia – powiedział szef rządu, po czym dodał – O ile nie nastąpi wypłaszczenie i zahamowanie tempa przyrostu zakażeń, możliwe, że będziemy musieli wprowadzać kolejne drastyczne kroki takie jak zamykanie granic, ograniczanie przemieszczania czy głębszy lockdown.

Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną. Na terytorium całego kraju obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

W godzinach 8:00-16:00 przemieszczanie się osób do 16 r.ż. jest możliwe tylko pod opieką dorosłego. Nauka w klasach 4-8 odbywać się będzie w trybie zdalnym. W godzinach od 8:00 do 16:00 przemieszczanie się osób do 16 r.ż. pod opieką dorosłego. Szkoły wyższe i ponadpodstawowe zobowiązane są do prowadzenie zająć w trybie zdalnym. Wydarzenia sportowe odbywać się będą bez udziału publiczności. Udział w wydarzeniach kulturalnych będzie możliwy z maksymalnie 25 proc. udziału publiczności. Zawieszona zostaje działalność basenów, Aquaparków i siłowni.

Zawieszona zostanie działalność sanatoriów. Zakazana zostanie działalność lokali gastronomicznych i restauracji. Usługi te prowadzone będą jedynie na wynos i na dowóz. W placówkach handlowych obowiązuje limit osób: 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 mkw, natomiast 1 osoba na 15 mkw w placówkach handlowych pow. 100 mkw. W transporcie publicznym zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich dostępnych.

Ograniczone zostaną imprezy, spotkania i zebrania oraz zgromadzenia publiczne do 5 osób spoza gospodarstwa domowego, oraz ograniczone przemieszanie się osób w wieku 70+, z wyłączeniem: wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego, sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego.

We wszystkich zakładach pracy powinny obowiązywać ścisłe zasady sanitarne, w tym przede wszystkim dezynfekcja, noszenie maseczek, wietrzenie pomieszczeń i wykorzystywanie aplikacji Stop COVID.

Minister Niedzielski podkreślił, że obecnie spełniają się czarne scenariusze dotyczące rozwoju pandemii. Jeśli obecna tendencja rozwoju zakażeń się utrzyma to w przyszłym tygodniu liczba wykrywanych przypadków wyniesie 20-25 tysięcy. Konieczne jest zahamowanie rozwoju pandemii – powiedział szef resortu zdrowia, zaznaczając, że planowane jest powiększenie bazy łóżek szpitalnych do końca miesiąca, do 30 tysięcy.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg dodała, że pandemia COVID-19 szczególnie dotyka osoby starsze. Utworzony zostanie Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, który ma na celu pomóc osobom starszym w czasie epidemii, zwłaszcza w kontekście stosowania się przez nich do zalecenia nieprzemieszczania się. Seniorzy mogą uzyksać pomoc dzwoniąc pod numer 22 505 11 11, a ich zgłoszenie zostanie przekazane do lokalnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Na program przeznaczono 100 milionów złotych. Uruchomiono także stronę http://wspierajseniora.pl, gdzie można w formularzu uzupełnić swoje dane o gotowości do niesienia seniorom pomocy, które trafią do konkretnych ośrodków pomocy.

foto: Adam Guz/KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać