komputer

31 października wygasa ważność profili zaufanych

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
31 października wygasa ważność profili zaufanych, które w czasie pandemii były przedłużane automatycznie.

Jak przekazał zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki, Maciej Górski, o północy swoją ważność straci ponad 5,5 mln profili zaufanych, czyli jedna trzecia wszystkich profili. Wcześniej do użytkowników rozsyłane były SMS-y informacyjne. „Przedłużenie ważności profilu zaufanego jest bardzo proste. Wystarczy zalogować się na stronie pz.gov.pl, w zakładce «profil zaufany» wybrać «szczegóły konta», następnie podać kod, który przyjdzie na adres e-mail podany przez użytkownika, następnie kod z narzędzia autoryzacyjnego, np z SMS-a i to wszystko. Całość zajmuje nie dłużej niż dwie minuty” – przekazał Górski.

Nieprzedłużenie ważności profilu zaufanego, będzie wiązać się z wygaśnięciem jego aktywności. Tym samym nie będzie go można wykorzystać w usługach e-administracji. „W takim przypadku będziemy musieli ponownie założyć profil zaufany korzystając z jednej z czterech metod: bankowości elektronicznej, wideo weryfikacji, wykorzystania dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub potwierdzenia tożsamości w jednej z placówek [m.in. oddział ZUS, urząd gminy, urząd skarbowy]” – poinformował Maciej Górski. Profil zaufany co do zasady ważny jest 3 lata.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać