EqTnqZkW4AA9CPD

300 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19 już w Polsce

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
– Dzisiaj przyjechało do Polski 300 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19 i rozpoczynamy ich dystrybucje, w poniedziałek i we wtorek ruszą do ponad 250 kolejnych szpitali – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek do Polski przyjechała kolejna partia szczepionek przeciw COVID-19 opracowanych przez Pfizer i BioNTech. Pierwsza dostawa szczepionki do Polski z belgijskiego magazynu firmy Pfizer dotarła w piątek. Transport trafił do Agencji Rezerw Materiałowych, gdzie został rozdzielony do 72 tzw. szpitali węzłowych. W niedzielę 27 grudnia rozpoczęły się szczepienia pierwszą, symboliczną partią 10 tys. szczepionek. – W niedzielę zaszczepionych zostało około 2 tysięcy pracowników personelu medycznego, duża część szpitali zadeklarowała, że wyszczepi w poniedziałek personel dawkami, które przyszły do Polski w ramach pierwszego, 10-tysięcznego transportu – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. – Do 31 grudnia każdy szpital węzłowy, który otrzymał te dawki szczepień, z tego transportu dziesięciotysięcznego, ma obowiązek dokonać wyszczepienia – dodał rzecznik.

W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny, także w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie szczepionkę otrzymają seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia. Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki.

Źródło: PAP
foto: Adam Guz/KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać