Wszystko Co Najważniejsze na Święta: ŚLIWA, MANENT, CZAUDERNA, SARAH, KŁOSOWSKI, NOEL, DUBIEL SJ, DELSOL, ROKITA, BRAGUE, JANIAK, PEREZ-LOPEZ, ZIĘBA…

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Reklama

Niedziela, 4 kwietnia 2021 r.
Niedziela Wielkanocna

Rozpoczyna się szczególny czas Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W tym okresie drogi od śmierci do życia, od smutku do radości, od niepewności do nadziei życzymy Państwu wyciszenia i pokoju. I choć to kolejne już Święta w reżimie sanitarnym, niech ta nadzieja towarzyszy nam bezustannie.

Oby nam wszystkim jej nie zabrakło!

Prof. Michał KLEIBER
Redaktor Naczelny wraz z Zespołem RedakcyjnymJan ŚLIWA
Może nie wszystko stracone? Potęga Christianitas 

Jan ŚLIWA: Może nie wszystko stracone? Potęga ChristianitasObecny atak na chrześcijaństwo wydaje się silniejszy i głębszy. Jego bazą teoretyczną jest nowy ateizm, a jego czterej jeźdźcy to – Richard Dawkins, Sam Harris, Christopher Hitchens i Daniel Dennett.


Prof. Pierre MANENT
Gdy Europa zatrze ostatnie ślady chrześcijaństwa, zatopi się w bezkształtnej ludzkości pozbawionej celu istnienia 

Prof. Pierre MANENT: Gdy Europa zatrze ostatnie ślady chrześcijaństwa, zatopi się w bezkształtnej ludzkości pozbawionej celu istnieniaU podstaw religii ludzkości, która zawładnęła Europą, leży wrogość i resentyment do chrześcijaństwa.


Prof. Piotr CZAUDERNA
Ojciech Dolindo Ruotolo.
Potrzeba świadectwa 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Ojciech Dolindo Ruotolo. Potrzeba świadectwaGłoszenie i dawanie świadectwa o Chrystusie, gdy dokonuje się z poszanowaniem dla sumień, nie narusza ludzkiej wolności. Wiara jest bowiem propozycją pozostawioną wolnemu wyborowi człowieka. Dlatego i ja postanowiłem złożyć swoje małe świadectwo dotyczące postaci ubogiego kapłana z Neapolu, ojca Dolindo Ruotolo.


Kard. Robert SARAH
O czym pandemia przypomniała nam wszystkim? 

Kard. Robert SARAH: O czym pandemia przypomniała nam wszystkim?Wirus pokazał, że świat mimo zapewnień o pełnej kontroli bezpieczeństwa wciąż jest paraliżowany strachem przed śmiercią. Świat może rozwiązać kryzys sanitarny. Poradzi sobie zapewne również z kryzysem ekonomicznym. Ale nigdy nie pojmie tajemnicy śmierci. Bo tylko wiara daje odpowiedź.


Michał KŁOSOWSKI
Wirus braku nadziei 

Michał KŁOSOWSKI: Wirus braku nadzieiTo będzie raczej krótki tekst. Bo nadzieja albo jest, albo jej nie ma, stan pośredni nie istnieje. Tymczasem dziś nadziei potrzebujemy jak tlenu, bo rok 2020 zdaje się powtarzać, a widoków na zmianę nie ma.


Jean-Francois NOEL
Życie odnalezione 

Jean-Francois NOEL: Życie odnalezioneTrzeba na nowo przeczytać przypowieść o dobrym Samarytaninie, stanowiącą odpowiedź na pytanie: „Kto jest moim bliźnim?”


Dominik DUBIEL SJ
Czy Dante Alighieri był teologiem? Myśl papieża Franciszka w liście apostolskim „Candor lucis aeternae” 

Dominik DUBIEL SJ: Czy Dante Alighieri był teologiem? Myśl papieża Franciszka w liście apostolskim „Candor lucis aeternae”Mistrzowska próba odpowiedzi na wezwanie ducha dzisiejszych czasów, w których znaczna część społeczeństw traci zaufanie do autorytetów (nie tylko) kościelnych.


Chantal DELSOL
Polak, który otworzył nam oczy 

Chantal DELSOL: Polak, który otworzył nam oczyWybór Polaka na papieża był jak grom z jasnego nieba. Sądzę, że to Jan Paweł II w dużej mierze otworzył moim rodakom oczy na rzeczywistość komunizmu.


Jan ROKITA
Zaraza pogorszyła naszą zbiorową duchową kondycję.
Glosa do kardynała Saraha 

Jan ROKITA: Zaraza pogorszyła naszą zbiorową duchową kondycję. Glosa do kardynała SarahaCzy zaraza – jak chce Sarah – stanowi w tej mierze przełom, przynajmniej w naszym, zachodnim kręgu kulturowym? W to właśnie bardzo wątpię. A prawdę mówiąc, nie tylko wątpię, ale żywię nawet obawę, że zaraza pogarsza naszą zbiorową duchową kondycję.


Prof. Rémi BRAGUE
Co Europa może uczynić z chrześcijaństwem? 

Prof. Rémi BRAGUE: Co Europa może uczynić z chrześcijaństwem?Chrześcijaństwo nie rości sobie prawa do dostarczania kulturze nowych treści. Natomiast dostarcza ono nowej perspektywy. Chrześcijańska rewolucja, jeśli można tak powiedzieć, jest rewolucją fenomenologiczną. Polega ona na ukazaniu tego, co dotychczas było niewidoczne.

 


Prof. Pablo PÉREZ-LÓPEZ
Dlaczego odchodzenie od religii przebiega tak szybko?
Presja na chrześcijańską tożsamość Hiszpanii

Prof. Pablo PÉREZ-LÓPEZ: Dlaczego odchodzenie od religii przebiega tak szybko? Presja na chrześcijańską tożsamość Hiszpanii
„Zło to nie jest nadmierna demokracja, nadmierna brzydota, nadmierna anarchia. Jest to standaryzacja na podstawie niskiego standardu” – ostrzegał już w 1927 r. G.K. Chesterton. To doskonałe podsumowanie tego, co wydarzyło się w Hiszpanii.


Albert R. MOHLER
Epoka zeświecczenia. Nadchodzi burza sekularyzmu

Albert R. MOHLER: Epoka zeświecczenia. Nadchodzi burza sekularyzmu
Kulturowe formy chrześcijaństwa w większości uległy dechrystianizacji oraz przytłumieniu, a samo chrześcijaństwo zanika szybko. Dziś dołączenie do zgromadzenia wiernych zdefiniowanego przez biblijną prawdę nie wiąże się ze zdobyciem jakiegokolwiek kapitału społecznego.


Agata JANIAK
Mistyczne zachwyty Józefa Czapskiego 

Agata JANIAK: Mistyczne zachwyty Józefa CzapskiegoPisarstwo Józefa Czapskiego jest ściśle związane z zagadnieniami z obszaru duchowości, choć tematycznie dotyka raczej malarstwa, literatury i historii.


o. Maciej ZIEBA OP
Nie potrzeba pomników z kamienia.
10 lekcji Jana Pawła II

O.Maciej ZIEBA OP: Nie potrzeba pomników z kamienia. 10 lekcji Jana Pawła II
Bez mądrego, opartego na faktach, przekazywania wiedzy o pontyfikacie Jana Pawła II fałszywe klisze z czasem zapełnią mózgi kolejnej generacji wchodzących w dorosłość obywateli III RP.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama