volcano-2604799_1920

Po wybuchu wulkanu na Wyspach Kanaryjskich ewakuowano 5 tys. osób

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W niedzielnej erupcji wulkanu w La Palma zniszczonych zostało około 100 domów oraz kilka odcinków dróg. Władze ewakuowały około 5 tys. osób, w tym około 500 turystów. Eksperci określają erupcję jako wybuch typu szczelinowego.

Wulkan wybuchł w niedzielę o 15:20 (czasu lokalnego). Za sprawą tysięcy wstrząsów w ostatnim tygodniu w strefie Cumbre Vieja, wyspa była przygotowana na wybuch, dlatego wcześniej prewencyjnie ewakuowano z okolicy 300 osób. Nie zgłoszono ofiar śmiertelnych ani rannych.

Według ekspertów Instytutu Wulkanologicznego Wysp Kanaryjskich (Involcan) wybuch nastąpił wskutek akumulacji i presji magmy podpowierzchniowej, która otworzyła szczeliny w ziemi. Obecnie stwierdzono 7 szczelin.

– Lawa przesuwa się w kierunku wybrzeża, a szkody będą znaczne. Według ekspertów jest około 17-20 milionów metrów sześciennych lawy – mówił prezydent regionu Angel Victor Torres w radiu Cadena Ser.

Jak podała agencja Reuters, wulkan w poniedziałek był nadal aktywny.

W niedzielę na wyspę przybył premier Hiszpanii Pedro Sanchez, aby skoordynować współpracę z władzami regionalnymi. Sanchez ma odwiedzić w poniedziałek poszkodowane obszary.

Wyspa La Palma jest regionem najbardziej aktywnych wulkanów Wysp Kanaryjskich. Ostatni wybuch miał miejsce w 1971 r.

Źródło: REUTERS, PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama