Tygodnik „Wszystko co Najważniejsze”, nr 370: Jordan PETERSON, Wiesław KOT, Carl BILDT, Jacek SUTRYK, George FRIEDMAN, Prof. Zbigniew LEWICKI, Velina TCHAKAROVA, prof. Aleksander SURDEJ, Krzysztof SZUBERT, Neil MELVIN, prof. Piotr CZAUDERNA…

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Niedziela, 25 kwietnia 2021 r.
Wydanie 370
Nakład: 28 501 odbiorców

Dziś w nocy 93. ceremonia rozdania Oskarów, najbardziej znanych nagród filmowych na świecie. Dlatego najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” rozpoczynamy fantastycznym esejem Wiesława KOTA, który przekonuje że paradoksalnie – co najmniej od lat pięćdziesiątych XX wieku kobiety stanowią przeszło połowę widowni kinowej, ale o tym, co będą oglądać, decydują, jak decydowali, niemal wyłącznie mężczyźni. Kanadyjski psycholog i filozof Jordan PETERSON pisze zaś, że żadne funkcjonujące społeczeństwo ani jednostka nie unikną dokonywania osądów moralnych… Działanie – pisze w tygodniku „Wszystko co Najważniejsze” Peterson – zakłada bowiem wartościowanie.

Jak zawsze przyglądamy się też temu, co dzieje się w świecie. Polecam Państwu zwłaszcza artykuły o tym, jak piszą się losy Europy Środkowej w XXI wieeku: George FRIEDMAN i Carl BILDT przyglądają się agresywnej postawie Rosji i kreślą sposób, w jaki NATO, w tym Polska, może na nią odpowiedzieć.

Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”


Wiesław KOT
Noc Oscarów.
Koniec kina? Nie tak szybko 

Wiesław KOT: Noc Oscarów. Koniec kina? Nie tak szybkoAmerykańska Akademia Filmowa próbuje odrabiać zaległości w parytetach ze zdwojoną gorliwością. W kategorii „najlepszy aktor pierwszoplanowy” po raz pierwszy większość nominowanych stanowią w tym roku – jak to się elegancko określa – „osoby niebiałe”


Prof. Piotr CZAUDERNA
Czas zarazy – lekcja czwarta: ochrona zdrowia 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Czas zarazy - lekcja czwarta: ochrona zdrowiaPandemia niepostrzeżenie wsączyła truciznę w nasze życie społeczne. Nasiliła też działanie innych, wcześniej wsączonych „trucizn”. Należy do nich w pierwszym rzędzie deprecjacja ludzkiej śmierci, odebranie jej powagi, ale przede wszystkim pozbawienie jej wspólnotowego i rodzinnego wymiaru.


Jacek SUTRYK
Nie możemy zaprzepaścić popandemicznego planu Marshalla 

Jacek SUTRYK: Nie możemy zaprzepaścić popandemicznego planu MarshallaKrajowy Plan Odbudowy może odbudować w Polsce dużo więcej niż tylko gospodarkę.


Prof. Zbigniew LEWICKI
Ameryka z nie w pełni sprawnym prezydentem 

Prof. Zbigniew LEWICKI: Ameryka z nie w pełni sprawnym prezydentemGłównym problemem polityki USA są wyraźne sygnały niepełnej sprawności prezydenta. Biden zapomina podstawowe nazwiska i nazwy, boi się otwartych konferencji prasowych. Chiny i Rosja mogą to wykorzystać.


Prof. Kazimierz DADAK
Amerykański wywiad o przyszłości 

Prof. Kazimierz DADAK: Amerykański wywiad o przyszłościNajbliższe dwie dekady staną pod znakiem „kwestionowania istniejącego porządku” zarówno w ramach poszczególnych społeczeństw, jak i w skali ogólnoświatowej, wynikającego z wyzwania, jakie dla Zachodu stanowi rosnąca potęga Chin.


George FRIEDMAN
Angażując się na wschodniej flance NATO, Amerykanie odtwarzają strategię berlińską z czasów zimnej wojny 

George FRIEDMAN: Angażując się na wschodniej flance NATO, Amerykanie odtwarzają strategię berlińską z czasów zimnej wojnyOdpowiedzią na próby ponownego umocnienia swojej potęgi przez Rosję jest stworzenie sojuszu rozciągającego się od krajów bałtyckich po Rumunię.


Carl BILDT
Rosja chce mieć zawsze ostatnie słowo 

Carl BILDT: Rosja chce mieć zawsze ostatnie słowoCzy stajemy w obliczu dramatycznych wydarzeń? Nie można tego wykluczyć. Wszystko jest niepewne – z tym że znacznie bardziej niż zwykle.


Neil MELVIN
Zachód jest zbyt ospały wobec Rosji 

Neil MELVIN: Zachód jest zbyt ospały wobec RosjiZachód wykazuje się reaktywnością, ospałością w nakładaniu sankcji i brakiem czytelnego planu. Zbyt często Zachodowi nie udaje się przewidzieć działań Kremla, zrozumieć jego intencji czy w pełni pojąć dynamiki bezpieczeństwa w krajach euroazjatyckich.


Velina TCHAKAROVA
Stany Zjednoczone i punkty krytyczne globu 

Velina TCHAKAROVA: Stany Zjednoczone i punkty krytyczne globuGlobalne szlaki morskie są bezpieczne dzięki aktywnemu zaangażowaniu USA i ich sojuszników.


Już jest wyd. 28 miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” – wysyłkowo w Sklepie Idei oraz w EMPIKach. A w wydaniu…

Już jest wyd. 28 miesięcznika "Wszystko Co Najważniejsze" - wysyłkowo w Sklepie Idei oraz w EMPIKach. A w wydaniu...Papież FRANCISZEK, Antonio SPADARO, Michał KŁOSOWSKI, prof. Leon KAAS, Maciej BUKOWSKI, Piotr ARAK, prof. Michał KLEIBER, Jagannath P.PANDA, prof. Ewa THOMPSON, prof. Piotr BIŁOS, Krzysztof MAZUR, prof. Krzysztof ŁAZARSKI, Jan ROKITA, Jan ŚLIWA, Guy CONSOLMAGNO, prof. Ryszard BUGAJ, prof. Andrzej K.KOŹMIŃSKI, prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA, prof. Maciej URBANOWSKI, Adam EBERHARDT, Roberto PROSSEDA, Agaton KOZIŃSKI, prof. Harvey MANSFIELD…


Cezary KOŚCIELNIAK
U bram cywilizacji sanitarnej 

Cezary KOŚCIELNIAK: U bram cywilizacji sanitarnejWalka z pandemią musi opierać się na ograniczeniach życia społecznego, których w obecnych realiach nie powinno się kwestionować.


Prof. Aleksander SURDEJ
Dlaczego świeże ryby stają się drogą rzadkością? 

Prof. Aleksander SURDEJ: Dlaczego świeże ryby stają się drogą rzadkością?To zatrważające informacje: łączna waga odpadów plastikowych w morzach i ocenach świata przewyższyła łączną wagę ryb.


STRATEGIE


Krzysztof SZUBERT
Szczyt Cyfrowy ONZ po raz pierwszy w Polsce. Wyzwania i kierunki rozwoju wirtualnego świata 

Krzysztof SZUBERT: Szczyt Cyfrowy ONZ po raz pierwszy w Polsce. Wyzwania i kierunki rozwoju wirtualnego świataNiezależnie od tego, w jakiej części globu mieszkamy, zadajemy sobie często te same pytania związane ze światem wirtualnym.


Piotr ARAK: Pięć wyzwań dla Polski

Piotr ARAK
Pięć wyzwań dla Polski 

Piotr MASZCZYK: Nad czym dzisiaj zastanawiałby się Wokulski?

Piotr MASZCZYK
Nad czym dzisiaj zastanawiałby się Wokulski? 

Daniel M. GERSTEIN: Konwencja o broni biologicznej wymaga pilnego przeglądu

Daniel M. GERSTEIN
Konwencja o broni biologicznej wymaga pilnego przeglądu 


PIĘKNO NAUKI



Tomasz TUROWSKI
Gdy bioetyka spotkała pandemię 

Tomasz TUROWSKI: Gdy bioetyka spotkała pandemięZ dyskusją wokół szczepionek mamy do czynienia od ponad dwóch dekad. Temat bezpieczeństwa i etyczności wraca jak bumerang. Rozgrzewa tym bardziej, że strony sporu posługują się obrazowymi analogiami, które mają zohydzić drugą stronę. Trudno o bardziej jednoznaczny przykład, jak nauka powinna służyć ludzkości.


Prof. Piotr CZAUDERNA: Medycyna przyszłości, automatyzacja, sztuczna inteligencja... I co dalej?

Prof. Piotr CZAUDERNA
Medycyna przyszłości, automatyzacja, sztuczna inteligencja… I co dalej? 

Rafael YUSTE, Darío GIL: Dlaczego nauka powinna zrewolucjonizować świat polityki

Rafael YUSTE, Darío GIL
Dlaczego nauka powinna zrewolucjonizować świat polityki 



POLSKA WŁAŚNIE


Agaton KOZIŃSKI
Płock – miasto z pomysłem na siebie 

Agaton KOZIŃSKI: Płock - miasto z pomysłem na siebieNie da się tego zrobić, jeśli się nie ma dobrego pomysłu. Czegoś jak Haussmannowska przebudowa Paryża czy Beatlesi w Liverpoolu. W Płocku taką funkcję będzie pełnić art déco. W przyszłym roku w przepięknie wyremontowanej kamienicy przy ul. Kolegialnej zostanie oddane imponujące muzeum poświęconej temu stylowi. Jego ozdobą będzie obraz Tamary Łempickiej – w Polsce znajdują się tylko dwa dzieła tej malarki (drugi obraz posiada Muzeum Narodowe w Warszawie). To muzeum – obok działającej od dawna ekspozycji secesji – stanie się herbem Płocka w XXI wieku. I sygnałem, że w każdej sytuacji można się wymyślić na nowo.


Jakub BANASZEK
Chełm – miasto realizmu magicznego 

Jakub BANASZEK: Chełm – miasto realizmu magicznegoPonad 80 proc. mieszkańców miasta stanowili przesiedleńcy ze Wschodu, dlatego też właśnie tu powstanie Muzeum Ofiar Wołynia oraz Instytut Prawdy i Pojednania im. Lecha Kaczyńskiego. Nie ma prawdziwego pojednania bez prawdy.


KSIĘGARNIA


Jordan PETERSON
Natura ludzka nie jest nieskończenie plastyczna 

Jordan PETERSON: Natura ludzka nie jest nieskończenie plastycznaIdee faszyzmu i komunizmu były całkiem racjonalne, logiczne, możliwe do udowodnienia, zrozumiałe i… straszliwie błędne.


Patrick J. DENEEN: Koniec liberalizmu jest na wyciągnięcie ręki

Patrick J. DENEEN
Koniec liberalizmu jest na wyciągnięcie ręki 

Prof. Rémi BRAGUE: Jaki jest sens życia? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w świecie wokół nas

Prof. Rémi BRAGUE
Jaki jest sens życia? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w świecie wokół nas 

Jean-Francois NOEL: Życie odnalezione

Jean-Francois NOEL
Życie odnalezione 

bp Mikołaj ŁUCZOK OP: Za wszystko dziękujcie

bp Mikołaj ŁUCZOK OP
Za wszystko dziękujcie 



MULTILANGUAGE

Velina TCHAKAROVA: United States and the significance of global choke points 

Velina TCHAKAROVA: United States and the significance of global choke points

Michał KURTYKA: Solidarité et écologie 

Michał KURTYKA: Solidarité et écologie


PODCASTY


prof. Olivier ZAJEC: Mury, zasieki, granice

PÉPITES


„Opowiadamy Polskę światu” to pierwszy projekt budowy wizerunku Polski o globalnym zasięgu 

„Opowiadamy Polskę światu” to pierwszy projekt budowy wizerunku Polski o globalnym zasięgu

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać