Warszawa | Premier Mateusz Morawiecki oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej w Muzeum Katyńskim.

Morawiecki: nie wolno relatywizować historii

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Premier Mateusz Morawiecki skierował do prezesa RASP Polska Marka Dekana list w związku z artykułami opublikowanymi przez portal „Onet” i „Newsweek Polska” o wojnie polsko-bolszewickiej.
Reklama

„Nikomu nie wolno relatywizować historii. Współczesne media, a zwłaszcza internet, obarczone są olbrzymią dozą odpowiedzialności za słowo. Powiedziałbym, że bezprecedensową w historii – ich zasięgi, siła oddziaływania i wpływ na opinię publiczną są większe niż kiedykolwiek” – napisał szef rządu we wpisie na Facebooku, w którym informuję o skierowaniu listu do prezesa RASP.

Każdy z nas ma dowolną możliwość wyboru preferowanego medium – portalu, czasopisma, radia, telewizji, sieci społecznościowej czy aplikacji. To wolność debaty i słowa są fundamentami demokracji – wartości, o którą walczyli nasi przodkowie, również pod Warszawą w roku 1920 – podkreśla Morawiecki.

„Zawsze będę zwolennikiem i obrońcą pluralizmu medialnego. Jednak jako obywatel, internauta i historyk chciałbym zabrać głos w sprawie artykułów, jakie ukazały się w rocznicę Bitwy Warszawskiej na portalu Onet i tygodniku Newsweek Polska. Mam na myśli teksty: „Tego, co wyprawiają Polacy, nie da się opowiedzieć. Lekarz Armii Czerwonej pisze z frontu poruszające listy do żony” oraz “Prawda o losach jeńców sowieckich wojny 1920 roku. Piekło za drutami.”

„Ich kontekst niesie bardzo duże zagrożenie dla nieświadomych odbiorców. Nie może być zgody na przewartościowywanie ról w konflikcie, wybiórcze, ahistoryczne traktowanie pewnych faktów i zrównywanie cierpień obrońców z agresorami. Prawda leży w interesie nas wszystkich. Nie jest partykularna, ale w pełni uniwersalna. Powinniśmy bronić jej wszyscy. Dlatego skierowałem do Prezesa RASP Polska list, który publikuję poniżej. Zapraszam do czytania, komentowania i oczywiście udostępniania.” – zakończył premier Mateusz Morawiecki.

Warto przeczytać: list premiera Morawieckiego do Prezesa RASP Marka Dekana

foto: W. Kompała / KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać