industry-2632179_1920

Dania wstrzymała pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W czwartek duński operator systemu przesyłowego Energinet poinformował, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąc gaz z Norwegii przez Danię do Polski.

Według komunikatu spółki Energinet Komisja Odwoławcza uchyliła 31 maja pozwolenie środowiskowe z 12 lipa 2019 r. wydane przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez agencję środowiskową. Ma ona jeszcze raz przeprowadzić dodatkowe badania konieczne do oceny czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku niektórych gatunków myszy i nietoperzy. Nie wiadomo czy ta decyzja wpłynie na opóźnienie projektu, który ma być gotowy jesienią 2022 roku.

Jak stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w Programie Pierwszym Polskiego Radia, jak najszybsze zakończenie projektu Baltic Pipe leży w interesie Polski i całej Europy środkowej; władzę w Polsce liczną na przychylność duńskiego rządu. Minister przypomniał, że budowany rurociąg ma połączyć złoża Norwegii z Danią, przebiegać przez ten kraj, a następnie po dnie Bałtyku i połączyć system duński i polski. Lądowa część gazociągu ma mieć 210 km. Minister Przydacz dodał, że „tematyka ochrony środowiska jest bardzo ważna, powinniśmy przestrzegać wszelkich regulacji, ale równie ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i powinniśmy te dobra zważyć w ten sposób, aby ten projekt mógł zostać dokończony”.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać