Stowarzyszenie Doula w Polsce zostało zarejestrowane 15 listopada 2011 roku przez grupę kobiet, które widziały potrzebę innej niż medyczna opieki nad kobietą w czasie okołoporodowym. Część z założycielek, m.in. Margo Sikora Borecka, Helena Bielawska czy Marta Plucińska brały wcześniej udział w kursie dla douli organizowanym przez Fundację Rodzić po Ludzku , który poprowadziła doula z Holandii.
Doula to osoba wyszkolona w udzielaniu niemedycznego wsparcia kobiecie w czasie ciąży, podczas porodu i po porodzie. Wsparcia fizycznego, emocjonalnego i informacyjnego. Tu ważna uwaga – doule nie są położnymi, jeżdżą do porodów w asyście wsparcia medycznego. Zawód douli ma długą historię i dynamicznie rozwija się na całym świecie, również w Polsce. Według danych Fundacji Rodzić po Ludzku, około 1% porodów w Polsce odbywa się ze wsparciem douli, a ten odsetek stale rośnie. To wyraźny sygnał, że kobiety coraz częściej szukają niemedycznego wsparcia w okresie okołoporodowym, zwracając się do wyspecjalizowanych specjalistek, które oferują profesjonalne wsparcie społeczne, fizyczne i informacyjne.
Stowarzyszenie Doula w Polsce, założone w 2011 roku, od lat systematycznie rozwija swoją działalność, integrując środowisko doul oraz innych specjalistek okołoporodowych. Obecnie zrzesza 94 członkinie z całej Polski i aktywnie promuje wiedzę na temat niemedycznego wsparcia w ciąży, porodzie, połogu i wczesnym macierzyństwie.
Doule to osoby profesjonalnie wspierające kobiety w tych wyjątkowych momentach życia. Oferują one towarzyszenie z akceptacją i empatią, jednocześnie jasno określając granice swojej pracy. Towarzyszenie w kontekście doulowym oznacza wspieranie kobiety w jej wyborach, wzmacnianie jej kompetencji, uważne słuchanie i obecność w trudnych i radosnych chwilach. Wsparcie douli nie zastępuje tradycyjnych ról rodzinnych, takich jak babcia czy mama, ale jest profesjonalnym wsparciem, które pomaga odnaleźć się w nowych rolach.
O wsparcie douli zabiegają zazwyczaj kobiety, które mają już za sobą jakieś, nie zawsze dobre doświadczenia porodowe. Szukają sposobów, jak przejść przez czas porodu i połogu inaczej. Czasami z ciekawości a czasami chcą, by ten wyjątkowy w ich życiu moment porodu dziecka odbył się na ich warunkach w sprzyjającej im atmosferze i miejscu, gdzie czują się bezpiecznie. Niekiedy doulę angażują ciężarne, które do wcześniejszego porodu pojechały z partnerem i uznały, że nie dostały wsparcia, jakiego potrzebowały. Motywacje mogą być bardzo różne.
Obecnie usługa douli jest usługą komercyjną, co może ograniczać jej dostępność. Niemniej jednak każda kobieta może znaleźć doulę, która najlepiej odpowiada jej potrzebom, a wiele kwestii można ustalić podczas pierwszego kontaktu. Ważne jest, by doula była osobą, z którą kobieta poczuje się komfortowo i której zaufa.
By zdobyć zawód douli trzeba zdobyć uprawnienia. Nasze szkolenie jest dosyć długie, bo trwa tyle, co ciąża. Składa się z 9 miesięcy, modułów, spotkania odbywają się raz w miesiącu. Jest to nie tylko czas na zdobycie wiedzy, ale także na upewnienie się, czy będzie się dobrą doulą. Po szkoleniu podstawowym doula jest na stażu certyfikacyjnym, certyfikowaną doulą staje się po obronie. Nasze stowarzyszenie przeszkoliło już kilkaset kobiet, obecnie trwa 10. edycja szkolenia.
Doule z naszego stowarzyszenia pracują w całej Polsce zarówno w dużych ośrodkach miejskich, jak i mniejszych miejscowościach. Kobieta poszukująca douli z dużym prawdopodobieństwem znajdzie jakąś w swojej okolicy. Na stronie naszego stowarzyszenia www.doula.org.pl znajduje się wyszukiwarka, poprzez którą można znaleźć doulę i zasięgnąć informacji o wsparciu.
Stowarzyszenie Doula w Polsce, poza integracją środowiska, aktywnie działa na rzecz podnoszenia świadomości na temat niemedycznego wsparcia, organizuje spotkania, warsztaty i wydarzenia edukacyjne. Dzięki systematycznemu rozwojowi, zawód douli zyskuje coraz większą rozpoznawalność, a kobiety chętniej korzystają z tej formy profesjonalnego wsparcia w okresie okołoporodowym.
Justyna Chmiel ze Stowarzyszenia DOULA w Polsce