FbFIPuDWAAArWs1

Uruchomiono połączenie gazowe Polski ze Słowacją. Premier Morawiecki: To gazociąg pokoju

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Premier Mateusz Morawiecki i premier Słowacji Eduard Heger symbolicznie zainaugurowali nowe połączenie gazowe Polska-Słowacja. Uroczystość uruchomienia połączenia odbyła się w Strachocinie na Podkarpaciu. 

Całkowita długość budowanego gazociągu to ponad 165 km, z czego 61 km po stronie polskiej. Może on transportować w kierunku Słowacji 4,7 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Z kolei w kierunku Polski popłynie o miliard gazu więcej. Gazociąg po polskiej stronie znajduje się w województwie podkarpackim i przebiega przez trzy gminy: Sanok, Bukowsko i Komańczę.

W swoim dzisiejszym wystąpieniu Mateusz Morawiecki podziękował premierowi Słowacji za zaangażowanie w budowę bezpieczeństwa gazowego. Podkreślając, że „jest to gazociąg pokoju, który tworzy wspólnotę bezpieczeństwa w oparciu o strategiczną wspólnotę Trójmorza. To dowód na to, że połączenia Północ-Południe mogą wzmacniać bezpieczeństwo między naszymi krajami”. Z kolei premier Słowacji dodał, że „inwestycja ta daje nam nowe poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności”.

W uroczystości uruchomienia interkonektora wzięła udział także minister Anna Moskwa. Podczas swojego wystąpienia podkreśliła „zadanie, które stoi przed nami, to wypełnienie gazociągu między Polską a Słowacją dobrym, bezpiecznym i tanim gazem. To jest dla nas wyzwanie na najbliższe tygodnie i miesiące”. Wiceprezes Gaz-Systemu Marcin Kapkowski ocenił, że połączenie gazowe między Polską a Słowacją jest „ważnym elementem koncepcji budowy regionalnego korytarza gazowego Północ-Południe”.

W ramach dzisiejszego wydarzenia premier Morawiecki omówił także z premierem Słowacji bieżące kwestie związane z wojną na Ukrainie i bezpieczeństwem krajów. Przypomnijmy, że ostatnie spotkanie premierów Mateusza Morawieckiego i Eduarda Hegera miało miejsce 22 kwietnia w Lubovli, podczas III polsko-słowackich konsultacji międzyrządowych.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać