49640411737_c19130f727_k

Rząd utrzymuje zakaz lotów do Szwecji i Portugalii

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W związku z trwającą pandemią COVID-19 rząd do 11 sierpnia przedłużył zakaz połączeń lotniczych. W stosunku do poprzednich regulacji, zakazem objęto dwa kraje: Luksemburg i Czarnogórę; zniesiono go wobec dziesięciu.

Nowe rozporządzenie, zezwala na połączenia lotnicze z państwami Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Szwajcarią, państwami Unii Europejskiej z wyjątkiem Szwecji, Portugalii oraz Luksemburga. Z listy krajów, do których można było dotychczas latać zniknęła Czarnogóra. Zakazy lotów zniesiono w stosunku do Algierii, Maroka, Tajlandii, Nowej Zelandii, Białorusi, Rwandy, Tunezji, Turcji, Urugwaju i Australii.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w środę w Polskim Radiu 24 powiedział, że w czasie wakacji nastąpiło rozprężenie społeczeństwa, a nieprzestrzeganie zasad sanitarnych i dystansu społecznego przyczynia się w kraju i za granicą do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Minister zapewnił, że MZ monitoruje przebieg epidemii za granicą i resort będzie podejmować decyzję o ewentualnych ograniczeniach z odpowiednim wyprzedzeniem.

W środę ministerstwo zdrowia poinformowało o 512 nowych przypadkach zakażenia wirusem Sars-Cov-2, przede wszystkim w województwach śląskim (183) i małopolskim (102). We wtorek 28 lipca o przebyciu infekcji wirusa poinformował prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko. Chiny w ciągu ostatniej doby odnotowały 101 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia – najwięcej od ponad trzech miesięcy. Tymczasem naukowcy z Hongkongu porównali próbki wirusa pobrane od osób niedawno zakażonych, które sugerują, że wirus mógł przestać mutować, co oznaczałoby, że skutecznie przystosował się do ludzi i stał się bardziej zdolny do przenoszenia.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać