– Potencjał rozwojowy, potencjał wzrostu gospodarczego w Europie Środkowej jest silny – powiedział w Poranku „Siódma9″ Mateusz Krawczyk, sekretarz redakcji magazynu „Wszystko co Najważniejsze” w rozmowie z Michałem Kłosowskim, opowiadając o najnowszym wydaniu pisma.
Tematem rozmowy Michała Kłosowskiego były przewidywania na 2021 dla Europy. – „Filozof i eseista Parag Khanna, w najnowszym wydaniu naszego miesięcznika, w eseju o tym, czy potrafimy zaplanować świat po koronawirusie napisał, że szybka reakcja na dokonujące się w świecie zmiany pomaga w odpowiedniej na nie reakcji. Pod tym kątem powinniśmy dziś patrzeć na kwestie tego, gdzie dziś jest Europa. Bo faktycznie, świat gna do przodu w tak niezwykłym tempie, że próbując dokonywać jakichkolwiek prognoz, tak naprawdę słowa wypowiedziane jeszcze kilka miesięcy temu, dziś stają się nieaktualne. Znajdujemy się w momencie zmian: nowy prezydent USA, dochodzi także do zmian we Włoszech, we Francji i Holandii (…) Wydaje mi się, że Europa uświadomiła sobie że musi być bardziej podmiotowym partnerem w relacjach chociażby transatlantyckich. Pamiętajmy, że siłą Europy nigdy nie była potęga militarna ale gospodarcza. I tu widzimy nowe inicjatywy, chociażby to że dziś Unia Europejska handluje i współpracuje bardziej nie ze Stanami Zjednoczonymi ale z Afryką i Azją”.
„Istnieją także bardzo poważne wyzwania przed Unią Europejską, także na poziomie wewnętrznym. Dochodzi w końcu do poważnych zmian w samych krajach członkowskich i nie wiemy, czy ten nowy moment w planowaniu świata po pandemii będzie momentem Unii Europejskiej” – powiedział Mateusz Krawczyk, zapytany o to, wobec jakich wyzwań w nowej dekadzie staje Unia Europejska.
Rozmowa dotyczyła także możliwości budowania siły państw regionu Europy Środkowej.
„W najnowszym wydaniu Wszystko co Najważniejsze prezydent Andrzej Duda odwołuje się do słynnego eseju Milana Kundery z lat 80-tych, który pisał że Europa Środkowa jest nijako wyrwana z Europy Zachodniej. Teraz wróciliśmy na należne nam miejsce i widać, że przez ostatnie kilka-kilkaście lat taki trend gospodarczo-ekonomiczny Europy Środkowej jest bardzo pozytywny. Wzrost gospodarczy jest stosunkowo silny, państwa się szybko modernizują i rozwijają, niewiele wskazuje na to, że ten trend miałby się teraz zakończyć. Jednocześnie widzimy, że państwa Południa Europy a nawet niektóre państwa Europy Zachodniej mają coraz więcej problemów, które sprawiają że to tempo ich rozwoju jest zasadniczo inne. Potencjał rozwojowy, potencjał wzrostu gospodarczego w Europie Środkowej jest silny, wciąż silny. Wskazuje na to między artykuł napisany przez Sekretarza Generalnego OECD, Angela Gurię, który można przeczytać w najnowszym wydaniu naszego miesięcznika.”
Mateusz Krawczyk podkreślił też, że przed Polską, ale także innymi krajami regionu, stoi wiele wyzwań. – „Między innymi zapaść demograficzna, czy problem z myśleniem strategicznym. Wskazuje na to chociażby prof. Jerzy Hausner na przykładzie trwającej pandemii Covid-19. W Polsce mamy najwyższy współczynnik śmiertelności wśród osób starszych, a jednocześnie najniższy odsetek pielęgniarek czy pielęgniarzy. Gdyby przykładowo zamiast dotować niektóre programy społeczne jak 13/14 emerytura, co kosztuje nas miliony czy nawet miliardy złotych, przeznaczyć na przykład na polską geriatrię, znacznie bardziej pomoglibyśmy osobom starszym” – zaznaczył.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy: Mateusz Krawczyk w Poranku Siódma9.