gas-stove-g1c20bbda5_1920

Oficjalne otwarcie gazociągu łączącego Polskę i Litwę

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W czwartek odbędzie się otwarcie dwukierunkowego gazociągu łączącego Polskę i Litwę – GIPL. Połączenie, tak jak zapowiadano, działa od 1 maja.
Reklama

W uroczystości pod Wilnem mają wziąć udział prezydenci – Andrzej Duda i Gitanas Nauseda, a także prezydent Łotwy Egils Levits, europejska komisarz ds. energii Kadri Simson, ministrowie ds. energii państw bałtyckich.

GIPL to wspólna inwestycja Gaz-Systemu i litewskiego operatora przesyłowego Amber Grid, współfinansowana przez Unię Europejską. Gazociąg pełną przepustowość osiągnie w październiku tego roku. Gaz będzie nim mógł płynąć w dwie strony, w zależności od złożonych zamówień. Obecnie gaz płynie z Litwy do Polski. Już w maju PGNiG chce wykorzystać GIPL do importu gazu sprowadzonego jako LNG do terminala pływającego w Kłajpedzie.

Jest to kolejna inwestycja wpisująca się w politykę zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu. Eksperci podkreślają, że nabrała na znaczeniu w obliczu ostatnich działań Gazpromu, czyli zakręcenie Polsce kurka z rosyjskim gazem.

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień podkreślił, że ten gazociąg to ważny element strategii dywersyfikacji dostaw gazu do naszego kraju. GIPL połączył Litwę, Łotwę, Estonię i przez interkonektor bałtycki Finlandię z Polską, a poprzez naszą sieć z rynkiem europejskim.

Rurociąg ma długość 508 km. Jego trasa po stronie polskiej wynosi 343 km i przechodzi przez trzy województwa: mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Długość interkonektora po stronie litewskiej wynosi ok. 165 km i kończy się na tłoczni gazu Jauniunai.

Od 1 maja do 30 września techniczna przepustowość połączenia gazowego w kierunku Litwy wyniesie w przeliczeniu 2 mld m sześc. rocznie, a w kierunku Polski – ok. 1,9 mld m sześc. gazu rocznie. Docelowo gazociąg ma mieć zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld m sześc. w kierunku Polski.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać