46413789025_9ee0971e9a_k

Miasta w USA wydłużają godzinę policyjną oraz rozmieszczają żołnierzy

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Dziesiątki miast w całych Stanach Zjednoczonych wydłużyły godzinę policyjną w niedzielę wieczorem oraz rozlokowało żołnierzy Gwardii Narodowej, w wyniku rosnących niepokojów społecznych, protestów, a także przypadków wandalizmu po śmierci George’a Floyda w wyniku interwencji policyjnej. Wieczorem w niedzielę doszło do grabieży i podpaleń, a policja zmilitaryzowała swoją reakcję – raportuje DPA.

Wiele lokalnych pożarów wybuchło w Waszyngtonie w trakcie protestów przed Białym Domem, podały lokalne media, w tym NBC. Miasta Los Angeles, Chicago, Detroit i Waszyngton zostały objęte godziną policyjną, podczas gdy stan Arizona wprowadził ogólnokrajową, tygodniową godzinę policyjną po tym, jak demonstranci przejęli ulice miasta i walczyli z policją w sobotę. Służby porządkowe zareagowały z wykorzystaniem gazu łzawiącego

W Minneapolis – gdzie Floyd zginął w areszcie policyjnym – zgodnie z wideo udostępnionym w mediach społecznościowych cysterna wjechała w tłum tysięcy ludzi protestujących w niedzielę na autostradzie. Departament Bezpieczeństwa Publicznego w Minnesocie nazwał ten incydent „bardzo niepokojącym” i powiedział, że kierowca został aresztowany.

Wiele lokalnych władz walczyło o zachowanie równowagi w reakcji na to, co według nich jest słusznym oburzeniem śmiercią Floyda, jednocześnie potępiając przemoc.

Powszechna opinia o brutalności policji wobec ludności czarnoskórej, w połączeniu z tłumionymi frustracjami związanymi z pandemią koronawirusa i wieloma przypadkami nagrań i wiadomości o niesprawiedliwym traktowaniu amerykanów przez służby porządkowe przyczyniają się do eskalacji przemocy. W Atlancie dwóch policjantów zostało zwolnionych za użycie nieproporcjonalnych środków w stosunku do zatrzymanego.

Prezydent Donald Trump przyjął bardzo stronniczy ton, wzywając demokratycznych burmistrzów i gubernatorów do „twardości” i oskarżając Antifę – luźną sieć ludzi, która często promuje skrajnie lewicową bojowość – o pobudzanie niepokojów, określając ją w dodatku, jako organizację terrorystyczną.

Oficer, który ukląkł głowie Floyda, Derek Chauvin, został oskarżony o zabójstwo w piątek.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać