8D90A6FD-13FC-4E27-8902-F3EA000A413A

Gazociąg Baltic Pipe otwarty! Prezydent Duda: To wielki dzień dla naszej części Europy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We wtorek 27 września w Goleniowie, w Zachodniopomorskiem, symbolicznie otwarto inwestycje Baltic Pipe. W uroczystości otwarcia gazociągu wzięli udział m.im. premierzy Polski, Danii, a także przedstawiciel premiera Norwegii.

„To wzruszający moment, po wielu latach dyskusji, często sporów, różnych prób, które często się nie udawały, dokonujemy otwarcia gazociągu, który był polskim marzeniem, tych, którzy mieli wizję wzmocnienia niezależności naszego kraju” – mówił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.

„Mało kto spodziewał się, że uda się tę inwestycję zakończyć w terminie. Ja sam miałem wiele wątpliwości, ale się udało. Gazociąg będzie dostarczał gaz dla Polski, w obecnej bardzo trudnej sytuacji – dodał prezydent.

Od 1 października gazociągiem popłynie do Polski gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Komisja Europejska poinformowała, że Baltic Pipe zwiększy dywersyfikację importu gazu w Europie Środkowo-Wschodniej, a także krajach bałtyckich poprzez otwarcie nowego szlaku z Morza Północnego do UE.

„Kryzys energetyczny jest naszym największym wyzwaniem i musimy temu wyzwaniu wszyscy stawić czoło„

Terje Aasland, minister energii i ropy Norwegii podczas uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe przypominał, że zdolności przesyłowe gazociągu sięgają 10 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa rocznie w kierunku Polski. Dodał, że  gazociąg wzmacnia Polskę, Skandynawię i inne kraje w regionie pod względem bezpieczeństwa energetycznego.

„W obecnej sytuacji energetycznej, musimy doprowadzić do partnerów w Europie możliwie największą ilość gazu. Spółki gazowe na norweskim Szelfie Kontynentalnym pracują codziennie przy maksymalnych zdolnościach. W roku 2022 na szelfie zwiększono produkcję o 8 proc. i robimy wszystko co w naszej mocy, by upewnić się że produkcja pozostanie na tak wysokim poziomie” – podkreślił minister Aasland.

„Putin stara się zdestabilizować Europę, podzielić nas wewnętrznie, ale to się nie uda. (…) Kryzys energetyczny jest naszym największym wyzwaniem i musimy temu wyzwaniu wszyscy stawić czoło” – dodał.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać