person-5441453_1920

Francja ogłosiła wejście w czwartą falę pandemii

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Rzecznik francuskiego rządu potwierdził wejście Francji w czwartą falę pandemii tłumacząc, że jest to spowodowane szybkim rozprzestrzenianiem się wariantu Delta COVID-19. Polskie Ministerstwo Zdrowia również ostrzega przed rozprzestrzenianiem się najgroźniejszej mutacji koronawirusa.

– Weszliśmy w czwartą falę epidemii – powiedział rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal po spotkaniu francuskiego gabinetu. – Tak gwałtownego wzrostu [zakażeń] nie było – dodał Attal.

Francja odnotowuje obecnie 86 przypadków nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców (dane z 7 dni), co stanowi wzrost o 125% w stosunku do poprzedniego tygodnia. Rzecznik rządu zaznaczył również, że wyraźnie szczepienia w kraju są w tym momencie na niewystarczającym poziomie.

Ogłoszenie czwartej fali epidemii nastąpiło kilka dni po ogłoszeniu znaczących ograniczeń w kraju dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19. Tzw. paszport covidowy francuzi będą musieli okazywać w miejscach takich jak kina, bary, restauracje, szpitale oraz dalekobieżne pociągi i samoloty. Planowane jest również nałożenie grzywny na firmy, które nie będą wymagać dokumentów od klientów. Mogą one sięgać nawet do 45 tys. euro.

Pandemia w Polsce

Resort Zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby wykryto 104 nowych zakażeń (przy wykonaniu ponad 47,6 tys. testów), przy czym zmarły 4 osoby. Do tej pory w Polsce potwierdzono 185 przypadków zakażenia wariantem Delta COVID-19.

– Blisko 60% zakażonych koronawirusem w wariancie Delta to osoby do 39 roku życia. W grupie najbardziej zaszczepionej tj. od 60 roku życia zakażenia wariantem Delta to jedynie 14%. Szczepionki chronią nas przed nowymi mutacjami koronawirusa – poinformował minister Adam Niedzielski.

W kraju w pełni zaszczepiło się ponad 16 mln osób.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać