Obraz-25.07.2019-godz.-10.15

Film History Hit o roli polskiego państwa na uchodźstwie w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
To pierwszy raz, kiedy Brytyjski „netlix historyczny” History Hit i Dan Snow brytyjski popularyzator historii potwierdzają, że polski rząd na uchodźstwie odegrał kluczową role w ratowaniu tysięcy Żydów przed Holokaustem.

History Hit  to najczęściej słuchany podcast historyczny w iTunes, który udostępnił dotąd ponad 550 odcinków Hit Historii Dana Snowa. Teraz, po raz pierwszy na kanale History Hit pojawił się film na temat roli państwa polskiego na uchodźstwie w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej. Na Twitterze film udostępniła ambasada RP w Londynie.

W filmie Dan Snow opowiada o informacjach jakie do Londynu i państw sprzymierzonych trafiały ze strony polskiego państwa na uchodźstwie, między innymi na temat Holokaustu. Przytoczone są także historie osób takich jak Henryk Słowik, Aleksander Ładoś czy Tadeusz Romer, polskich dyplomatów, którzy w czasie II wojny światowej wystawiali Żydom dokumenty, wizy i szmuglowali ich do krajów, gdzie mogą być bezpieczni.

Dan Snow wspomina także o organizacji Żegota stanowiącej organ polskiego państwa na uchodźstwie i roli Ireny Sendlerowej, polskiej sanitariuszki, która uratowała życie setek żydowskich dzieci. Dan Snow podkreśla, że karą za pomoc Żydom w Polsce była śmierć. Mimo to, Polacy ryzykowali utratę życia swojego i swoich rodzin, aby nieść pomoc Żydom, co ostatecznie doprowadziło do międzynarodowej reakcji.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać