FFSRLRQWUAELSj2

Wybory prezydenckie we Francji. Eric Zemmour ogłasza swoją kandydaturę

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We wtorek Eric Zemmour ogłosił swoją kandydaturę we francuskich wyborach prezydenckich w 2022 r. Aktualne sondaże umiejscawiają Zemmoura na 3 miejscu.
Reklama

Eric Zemmour jest francuskim, prawicowym dziennikarzem politycznym. Kandydat znany jest z wypowiedzi negujących francuską politykę migracyjną.  Dzięki swoim atakom kierowanym w stronę muzułmanów i imigrantów zyskał poparcie wyborców Zgromadzenia Narodowego Marine Le Pen, jak i konserwatywnej prawicy głównego nurtu. Atakami zraził także wielu wyborców. – Długi czas, byłem szczęśliwy jako dziennikarz […] Jednak nie ufam już, że politycy będą mieć odwagę, by ocalić kraj przed tragicznym losem, który go czeka. […] Dlatego zdecydowałem się kandydować w wyborach prezydenckich – powiedział Zemmour w wideo opublikowanym w mediach społecznościowych, które oficjalnie ogłosiło jego kandydaturę.

Zdaniem Zemmoura mniejszości w społeczeństwie uciskają większość, co według kandydata należy zmienić.

Aktualnie sondaże wskazują na prowadzenie w kampanii prezydenckiej 2022 r. Macrona i Le Pen. Według sondażu Ifop dla Journal du Dimanche i Sud Radio, gdyby wybory odbyły się w miniony weekend urzędujący prezydent zebrałby 25% głosów, a Le Pen 19%. Eric Zemmour plasuje się natomiast na 3 miejscu z wynikiem 14% głosów. 4 miejsce z wynikiem 13% należy do Xaviera Bertranda.

Popularność Zemmoura zaczyna rosnąć. Szczególnym elementem jego kampanii jest jego książka: „Francja nie powiedziała ostatniego słowa”. W Polsce książka została wydana nakładem wydawnictwa „Wszystko co Najważniejsze”, dostępna jest w sprzedaży wysyłkowej w internetowym Sklepie Idei [LINK].

Wybory prezydenckie we Francji mają odbyć się 10 kwietnia (I tura) i 24 kwietnia (II tura) 2022 r. Aktualnie zamiar kandydowania zgłosiło kilkadziesiąt kandydatów. Według AFP nie wszyscy jednak zdołają zebrać wymagane podpisy. Sndaże wskazują, że w czołówce znajdą się Emmanuel Macron, Meriene Le Pen, Eric Zemmour, Xavier Bertrand, Jean-Luc Mélenchon, Anne Hidalgo.

Najnowsze sondaże wskazują, że Eric Zemmour może liczyć na największą dynamikę przyrostu głosów. Analitycy oceniają, że może to się przełożyć na prześcignięcie Marine Le Pen. Wówczas do wejścia do drugiej tury zostałaby mu tylko rozgrywka z dwoma kandydatami: Valerie Pecresse reprezentującą Republikanów oraz urzędującego prezydenta Emmanuela Macrona.

Eric Zemmour
Eric Zemmour
Oprac. KR/AJ
foto: Eric Zemmour / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama