Wszystko co Najwazniejsze

Tygodnik „Wszystko co Najważniejsze” nr 411: Prof. Chantal DELSOL, Prof. Ewa THOMPSON, Rasa JUKNEVIČIENĖ, Rafał WOŚ, Prof. Stephan LEHNSTAEDT, Prof. Michał KLEIBER, Edward LUCAS, Marek KACPRZAK..

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Reklama

Niedziela, 6 lutego 2022 r.
Wydanie 411
Nakład: 29 031 odbiorców
Opublikowane w pierwszych dniach lutego częściowe wyniki Spisu Powszechnego pokazały, że demografia powinna stać się jednym z najważniejszych zagadnień polskiej debaty publicznej. Zmniejszająca się liczba osób w wieku produkcyjnym, starzenie się naszego społeczeństwa oraz postępująca migracja do miast to tendencje, które bardzo jasno pokazały jak zmienia się polskie społeczeństwo. W najnowszym numerze tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” próbujemy te zmiany opisać. Polecam Państwu bardzo serdecznie blok tekstów właśnie demografii poświęconych. Prof. Wolfgang MAZAL, szef Austriackiego Instytutu Badań nad Rodziną pisze że kwestie demograficzne to swoiste „być albo nie być” nie tylko dla Polski ale dla całej Europy a prof. Jennifer D. SCIUBBA opisuje konsekwencje zmian demograficznych, których jesteśmy świadkami.

Jak zawsze także przygotowaliśmy dla Państwa bardzo mocny blok międzynarodowy: Rasa JUKNEVIČIENĖ, była litewska minister obrony pisze o reakcjach świata zachodniego na działania Putina a prof. Ewa THOMPSON analizuje jak zachować powinna się Polska w sytuacji wzrastających napięć na granicy między Rosją a Ukrainą.

Zapraszamy do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego 


Chantal DELSOL
Polska w obliczu szantażu

Chantal DELSOL: Polska w obliczu szantażuMetoda nie jest nowa. Od zawsze kobiety i dzieci umieszczano na przodzie atakujących wojsk, aby osłabić przeciwnika poczuciem winy moralnej. Nie można nazwać tego inaczej jak barbarzyństwem.


Prof. Ewa THOMPSON
Nie jest w interesie Polski wysuwać się na pierwszy front i najgłośniej bić w antyrosyjskie bębny 

Prof. Ewa THOMPSON: Nie jest w interesie Polski wysuwać się na pierwszy front i najgłośniej bić w antyrosyjskie bębnyPrzesuwając żołnierzy w kierunku granicy Ukrainy, Putin rozpoczął „grę w cykora”. Powoli zaczyna rozumieć, że ją przegrał, bo pierwszy mrugnął. Zachód nie jest gotowy dostosować się do niego.


Rasa JUKNEVIČIENĖ
Reakcja na działania Putina jest bardziej jednolita niż kiedykolwiek wcześniej w historii 

Rasa JUKNEVIČIENĖ: Reakcja na działania Putina jest bardziej jednolita niż kiedykolwiek wcześniej w historiiKonflikt na granicy rosyjsko-ukraińskiej traktuję jako kolejną fazę rozpadu moskiewskiego imperium. O przyszłości Rosji przesądzą sami Rosjanie.


Prof. Michał KLEIBER
Solidarna troska o dobro wspólne 

Prof. Michał KLEIBER: Solidarna troska o dobro wspólneProblemy łączą się, przenikają, synergizują, sprawiają, że coraz trudniejsze jest rozsupłanie kwestii, które jeszcze niedawno wydawały się, traktowane osobno, relatywnie łatwe do rozwiązania. Zagrożenia mają prawdziwie globalny charakter, w pełni uzasadniający mówienie o globalnej awarii.


Prof. Stephan LEHNSTAEDT
Niemcy traktują Ukrainę jako przynależną Rosji 

Prof. Stephan LEHNSTAEDT: Niemcy traktują Ukrainę jako przynależną RosjiTak naprawdę nie da się mówić o niemieckiej polityce odnoszącej się do Ukrainy. Jest to co najwyżej element polityki prowadzonej w stosunku do Rosji.


Edward LUCAS
Putin ustawia sobie Zachód, jak chce 

Edward LUCAS: Putin ustawia sobie Zachód, jak chceIgnorancja, apatia, poczucie winy, cynizm, arogancja, chciwość i tchórzostwo. To jest właśnie najmocniejsza broń Kremla wobec Zachodu. Wcale nie wojsko, żołnierze, czołgi, samoloty bojowe czy rakiety. Emocje.


Nr 37 „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Nr 37 "Wszystko co Najważniejsze" już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie IdeiZapraszamy do lektury! Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.


Bruno MAÇÃES
Geopolityka końca czasów.
Od pandemii do kryzysu klimatycznego 

Bruno MAÇÃES: Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznegoPandemia uderzyła zwłaszcza w przedstawicieli klasy dominującej i społeczeństwa krajów rozwiniętego kapitalizmu. A zmiany klimatu są problemem przede wszystkim dla drugiej połowy planety.


Brian NICHIPORUK
Kiedy demografia jest czynnikiem sprzyjającym wojnie 

Brian NICHIPORUK: Kiedy demografia jest czynnikiem sprzyjającym wojnieZmiany demograficzne mogą zwiększać napięcia między państwami, a tym samym zwiększać ryzyko konfliktów zbrojnych. Napięcia takie mogą wzrastać w wyniku trzech czynników: zróżnicowanego tempa wzrostu i wielkości populacji, co ma implikacje militarne; przepływów migrantów i uchodźców przez granice międzynarodowe; rywalizacji o zasoby na obszarach, na których występuje presja demograficzna związana ze zmianami populacyjnymi – pisze Brian NICHIPORUK


Michał KŁOSOWSKI
Patrioci mają więcej dzieci. I troszczą się o starszych 

Michał KŁOSOWSKI: Patrioci mają więcej dzieci. I troszczą się o starszychDemografia może być najnudniejszym tematem rozważań na świecie. Może, ale nie musi. Kto bowiem zna historię i rozumie choć trochę procesy dziejowe, wie, że bez silnych, wierzących w przyszłość społeczeństw nie ma prosperity.


Prof. Wolfgang MAZAL
Demografia – być albo nie być Europy 

Prof. Wolfgang MAZAL: Demografia - być albo nie być EuropyDziś rodzina jest pod presją ideologiczną i ekonomiczną, choćby w zakresie właściwej polityki mieszkaniowej; także pod presją sytuacji na rynku pracy. Jeśli zdecydujemy, że nie będziemy wspierać rodziny, to bardzo możliwe, że cała europejska koncepcja społeczeństwa się rozpłynie.


Prof. Jack A. GOLDSTONE
Demografia polityczna 

Prof. Jack A. GOLDSTONE: Demografia politycznaDemografia, podobnie jak badania zachowań ekonomicznych czy mobilności społecznej, przekształciła się dziś w wysoce wyspecjalizowaną dziedzinę, wymagającą zaawansowanej matematyki i analizy ogromnych ilości danych. Celem jest już nie tylko zidentyfikowanie i wskazanie przyczyn i wzorców dynamiki populacji, ale pogłębiona odpowiedź na pytanie, dlaczego i jak populacje zmieniają się w czasie.


Prof. Jennifer D. SCIUBBA
Niespotykana dotąd w historii średnia długość życia i konsekwencje starzenia się populacji 

Prof. Jennifer D. SCIUBBA: Niespotykana dotąd w historii średnia długość życia i konsekwencje starzenia się populacjiStarzenie się będzie miało decydujący wpływ na kształt relacji społecznych i ekonomicznych w przyszłości. Brak opieki dla wzrastającej liczby osób starszych doprowadził m.in. do przyjęcia programów imigracyjnych, które dziś znacznie zmieniają skład etniczny społeczeństw.


Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Luty 2022 

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Luty 2022Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


Prof. Lisa McCORMICK
Igrzyska Chopinowskie 

Prof. Lisa McCORMICK: Igrzyska ChopinowskieKonkurs Chopinowski i igrzyska olimpijskie – podobieństw jest zdecydowanie więcej niż różnic.


Marek KACPRZAK
Oriana Fallaci na dziś 

Marek KACPRZAK: Oriana Fallaci na dziśWyzywa polityków od palantów, głupków, kretynów, błaznów, „pluje im w twarz” po to, by nimi potrząsnąć, by zmusić ich do działania. Po latach widać, jak bardzo potrzebny znów jest jej głos. Jej lub kogoś, kto wreszcie się wścieknie na to, że ktoś chce zawłaszczyć naszą, budowaną przez wiele tysiącleci kulturę.


STRATEGIESlavoj ŽIŽEK, Janis WARUFAKIS
Kapitalizm sam się obalił i został zastąpiony czymś o wiele gorszym 

Slavoj ŽIŽEK, Janis WARUFAKIS: Kapitalizm sam się obalił i został zastąpiony czymś o wiele gorszymJanis WARUFAKIS: “W momencie, gdy kategorycznie nie zgodziłem się na żaden kredyt, Wolfgang Schäuble zaproponował mi, że zawsze mogę „wynieść się z Europy”. Gdy powiedział „wypad z euro”, zapytałem go, czy ma mandat od kanclerz Angeli Merkel, żeby składać mi takie propozycje. Zakłopotany odpowiedział: „Nie, jeszcze nie”. Umówiłem się więc, że ja zadzwonię do Aleksisa Tsiprasa, aby otrzymać zgodę na taką rozmowę, a Schäuble do kanclerz Angeli Merkel. Otrzymałem pozwolenie 10 minut później. On zaś odkładał rozmowę przez kilka dni. Gdy się spotkaliśmy, powiedział mi, że obawia się, że jeśli powie kanclerz o tym, to ona nie da mu niezbędnej zgody. Dzięki temu wiedziałem, że mam go w garści. Tak więc grexit nigdy nie był naszą strategią, lecz był strategią Schäuble’a”.


Prof. Wojciech SUWAŁA: European Union Emissions Trading System u źródeł drogiej energii

Prof. Wojciech SUWAŁA
European Union Emissions Trading System u źródeł drogiej energii 

Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA: Rok 2022 początkiem kształtowania nowego ładu świata

Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA
Rok 2022 początkiem kształtowania nowego ładu świata 

Prof. Jeffrey SACHS: Cele zrównoważonego rozwoju ONZ nie stoją w sprzeczności z katolicką nauką społeczną

Prof. Jeffrey SACHS
Cele zrównoważonego rozwoju ONZ nie stoją w sprzeczności z katolicką nauką społeczną PIĘKNO NAUKI


Prof. Michał KLEIBER
Metaverse.
Nasza przyszłość wymarzona? 

Prof. Michał KLEIBER: Metaverse. Nasza przyszłość wymarzona?Mówimy tu o w pełni alternatywnej rzeczywistości łączącej różne wirtualne światy, w której awatary, czyli nasze reprezentacje w cyfrowym świecie chodzą na spacery, trzymając za rękę swojego partnera, spotykają przyjaciół, podróżują po całym świecie czy rozmawiają z odległymi o tysiące kilometrów znajomymi – lista możliwych wykonywanych przez nas czynności jest tu oczywiście nieskończona i przewyższa nasze dzisiejsze działania w realnym świecie.


Prof. Peter BOGHOSSIAN: Nie aprobuję kultury zastraszania, która zaczęła dominować na uczelniach

Prof. Peter BOGHOSSIAN
Nie aprobuję kultury zastraszania, która zaczęła dominować na uczelniach 

Prof. Peter TEMIN: To edukacja zadecyduje o naszej przyszłości

Prof. Peter TEMIN
To edukacja zadecyduje o naszej przyszłości 


Eric Zemmour w Sklepie Idei najnowsza książka "Francja nie powiedziała ostatniego słowa"

POLSKA WŁAŚNIE


Rafał WOŚ
Balon gniewu pęcznieje.
List do polskiego biznesu 

Rafał WOŚ: Balon gniewu pęcznieje. List do polskiego biznesuPrzesłanie jest takie, że powinniście się podzielić. Dla Waszego i naszego dobra. Nie tylko dlatego, że tak się godzi i że po to jesteśmy jedną wspólnotą polityczną, żeby się dzielić wspólnie wypracowanymi owocami (bo to po chrześcijańsku, w zgodzie z ideałami humanizmu). Ale również dlatego, że jak się nie podzielicie teraz, to w końcu i Wy przegracie. Bo jak wściekłych barbarzyńców będzie zbyt wielu, to oni w końcu po Was przyjdą.


Marcin CZEPELAK
Holocaust – zbrodnia, o której nikt nie chciał wiedzieć 

Marcin CZEPELAK: Holocaust – zbrodnia, o której nikt nie chciał wiedziećSpisane przez Jana Karskiego relacje zostały przekazane rządom Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Nigdzie nie spotkały się z większym zainteresowaniem. Tylko „New York Times” z 25 listopada 1942 roku opublikował na 10 stronie krótki tekst o niemieckim planie zamordowania 250 tysięcy polskich Żydów. Tylko tyle i aż tyle.


Prof. Norman NAIMARK
Siłą napędową Polski jest pamięć o własnej historii 

Prof. Norman NAIMARK: Siłą napędową Polski jest pamięć o własnej historiiPolaków i inne narody Europy Środkowej charakteryzuje silne przywiązanie do własnych państw. To dlatego państwa te odradzają się po każdym upadku.


KSIĘGARNIA


Prof. Andrzej NOWAK, Dorota TRUSZCZAK
Żywoty równoległe.
Stefan Wyszyński i Edward Gierek 

Prof. Andrzej NOWAK, Dorota TRUSZCZAK: Żywoty równoległe. Stefan Wyszyński i Edward GierekEdward Gierek nawet tuż przed wymuszoną rezygnacją z funkcji pierwszego sekretarza, na przełomie sierpnia i września 1980 roku, rozpaczliwie prosił prymasa Stefana Wyszyńskiego o spotkanie. Prymas się zgodził i doszło do ich ostatniej rozmowy — w Klarysewie, gdzie już niemal jak ucznia kardynał instruował pierwszego sekretarza o zagrożeniu, jakie ściągną na niego nie robotnicy na Wybrzeżu, ale jego najbliżsi towarzysze z Politbiura, Kania czy Jaruzelski.


Joanna LUBECKA: Najwyższy Trybunał Narodowy w Krakowie i pierwsze próby osądzenia niemieckich zbrodniarzy

Joanna LUBECKA
Najwyższy Trybunał Narodowy w Krakowie i pierwsze próby osądzenia niemieckich zbrodniarzy 

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA, Maria WANKE-JERIE: Antoni Wójtowicz. Twardziel. Opozycjonista, podziemny drukarz, wydawca

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA, Maria WANKE-JERIE
Antoni Wójtowicz. Twardziel.
Opozycjonista, podziemny drukarz, wydawca 

Maciej ZAKRZEWSKI: Rewolucja konserwatywna – przypadek polski

Maciej ZAKRZEWSKI
Rewolucja konserwatywna – przypadek polski 

Prof. Kazimierz MACIĄG: Józef Mackiewicz o "mętniactwu formy" Witolda Gombrowicza

Prof. Kazimierz MACIĄG
Józef Mackiewicz o „mętniactwu formy” Witolda Gombrowicza MULTILANGUAGE


Marcin CZEPELAK: Holocaust – the crime the world ignored 

Marcin CZEPELAK: Holocaust – the crime the world ignored

Prof. Lisa McCormick: The Chopin Competition and the Olympic Games: are there more similarities than differences? 

Prof. Lisa McCormick: The Chopin Competition and the Olympic Games: are there more similarities than differences?


PODCASTY


„Manifest intelektualisty” | 37. numer „Wszystko co Najważniejsze”

PÉPITES


Szanse Érica Zemmoura – największe wzrosty we francuskiej kampanii prezydenckiej

Szanse Érica Zemmoura - największe wzrosty we francuskiej kampanii prezydenckiej


Topnienie wiecznej zmarzliny zagraża ekosystemom

Topnienie wiecznej zmarzliny zagraża ekosystemom

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać