Ek7VVGtW0AA92Oq

12 107 nowych zakażeń. Zmarło 168 osób

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Ministerstwo zdrowia poinformowało dzisiaj o kolejnych, ponad 12 tys. zakażeniach koronawirusem w Polsce. Zmarło 168 osób, przeprowadzono 50, 2 tys. testów.
Reklama

Najwięcej potwierdzonych przypadków pochodzi z woj. mazowieckiego (1579), wielkopolskiego (1516), małopolskiego (1331), śląskiego (1168), kujawsko-pomorskiego (905), łódzkiego (863), podkarpackiego (777), pomorskiego (710), dolnośląskiego (610), zachodniopomorskiego (515), świętokrzyskiego (486), lubelskiego (411), opolskiego (404), warmińsko-mazurskiego (311), lubuskiego (297), podlaskiego (224). Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 10 091 chorych. 812 wymaga respiratorów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w wyniku rozmów z sektorem prywatnym, baza łózek dostępnych na cele covidowe powiększy się o tysiąc. W pierwszej fazie, w ciągu półtora tygodnia ma to być 700 łóżek.

– Cieszę się, że mogę zakomunikować, że w wyniku naszych rozmów baza łóżek dostępnych na cele covidowe, pierwszy raz w historii, efektem współpracy i wysiłki sektora prywatnego, powiększy się o tysiąc łózek – powiedział minister Niedzielski. Szpitale prywatne udostępnią łóżka zlokalizowane w dużych aglomeracjach. W kwestii finansowania, placówki te będą otrzymywały polecenia na uzgodnionych warunkach i będą korzystały z warunków finansowych, które NFZ oferuje podmiotom publicznym.

– Chcemy dojść do poziomu około 35 tys. łóżek dla pacjentów chorych na koronawirusa, co wydaje się potężną bazą jeżeli chodzi o obsługę ich hospitalizacji (…) Specjalistyczne szpitale onkologiczne muszą pozostać poza nawiasem walki z covidem. To jest priorytet państwa i robimy wszystko, żeby te zasoby łóżek onkologicznych nie były w żaden sposób ograniczane” – mówił w czwartek na konferencji prasowej Adam Niedzielski. Oprócz łózek, które zostały przeznaczone dla pacjentów z COVID-19, resort przekształca szpitale powiatowe w szpitale stricte „covidowe”, a także przekształcane są duże oddziały internistyczne szpitali wojewódzkich. Minister dodał, że w perspektywie półtora tygodnia resort chce osiągnąć mniej więcej 30 tys. łózek.

Komentując rekordową liczbę nowych przypadków, szef resortu zdrowia powiedział, że „cały czas mamy realizowany scenariusz wykładniczego wzrostu liczby zachorowań, co powoduje i wzmaga presję na system opieki zdrowotnej”. W czwartek rzecznik rządu Piotr MÜLLER powiedział, że po rekomendacji przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzja o objęciu całego kraju czerwoną strefą jest praktycznie pewna. Szczegóły nowych restrykcji zostaną przedstawione w piątek, 23 października.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać