640px-1960_Novizia_Lancia_Petit_e_Belmondo

Zmarł Jean-Paul Belmondo – gwiazda francuskiego kina Nowej Fali

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Jean-Paul Belmondo zmarł w poniedziałek w wieku 88 lat. Aktor, znany przede wszystkim z filmu „Do utraty tchu” (1960) był twarzą francuskiej Nowej Fali.

Informację o śmierci aktora i producenta filmowego przekazał jego prawnik Michel Godest. – [Belmondo] był bardzo zmęczony przez jakiś czas. Zmarł spokojnie – informował Godest. Aktor jest ważną postacią francuskiej kultury. Do jego śmierci odniósł się w mediach społecznościowych prezydent Francji Emmanuel Macron pisząc, że „Belmondo był narodowym skarbem, pełnym rozmachu i wybuchów śmiechu”.

Pierwsze sukcesy Belmondo odnosił w filmie „Wyglądaj ładnie i zamknij się” (1958) oraz w „Podwójnej trasie” (1959). Jego kariera rozwinęła się w latach 60., kiedy to przeszedł z kina autorskiego do kina komercyjnego. Wtedy stał się gwiazdą czołowych francuskich komedii i filmów akcji. Aktor znany jest przede wszystkim z filmu „Do utraty tchu” (1960), ale także m.in. z ekranizacji „Człowiek z Rio” (1964) czy „Szalony Piotruś” (1965). Po odejściu ze szkoły aktorskiej w 1956 r. (gdzie uczył się 4 lata) zagrał w ponad 80 filmach, w tym u Francoisa Truffauta, Alaina Resnaisa czy Louisa Malle’a.

Aktor zwracał uwagę na znaczenie techniki w grze aktorskiej, według niego jej zaniedbanie ogranicza inwencję artysty. Według krytyków fenomen Belmondo polegał na przenikaniu się w jego grze aktorskiej cynizmu i wrażliwości, ciepła i nieświadomej swobody, które stwarzały nowy rodzaj romantyzmu.

„Do utraty tchu” (1960) reż. Jean-Luc Godard
Oprac. KR
Źródło: REUTERS
foto: Breathless / IMDb

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać