Maria Papa

Wystawa rzeźb Marii Papy Rostkowskiej w Issoudun

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Ekspozycja „Maria Papa Rostkowska. Sculptrice au coeur de la Nouvelle École de Paris” będzie trwała do 30 grudnia.
Reklama

W Musée de l’Hospice St Roch w Issoudun (Centre-Val de Loire)  została otwarta wystawa poświęcona wyjątkowej artystce i wyjątkowej kobiecie, Marii Papie Rostkowskiej.


Maria Papa Rostkowska jako młoda dziewczyna przeżyła koszmar wojny. Widziała piekło getta, pomagała w ratowaniu Żydów, sama uciekła z pociągu mającego ją wywieźć do Oświęcimia. Została odznaczona Krzyżem Virtuti Militari.
Po wojnie i ukończeniu studiów na Akademii Sztuk Pięknych, wyjechała do Francji, gdzie zamieszkała na stałe. Uznając malarstwo za sztukę bardziej intelektualną, a materię za tworzywo bardziej naturalne, bardziej ludzkie, odkryła swoje powołanie w tworzeniu rzeźb w marmurze, tworzywie rzadko wykorzystywanym, szczególnie przez kobiety.

Wśród osób, które ją poznały, niepodzielnie panuje opinia o Marii Papie Rostkowskiej, jako o kobiecie silnej, ale także zdeterminowanej,bardzo zaangażowanej w swojej twórczości.

Aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym Paryża. Dzieła bliskich jej artystów współtworzą wystawę w Issoudun poświęconą rzeźbom Marii Papy Rostkowskiej, idealnie z nimi współgrając i oddając ducha artystycznego Paryża epoki, gdzie artyści się spotykali, wymieniali doświadczeniami, rozmawiali, nie izolowali się. Syn Marii Papy Rostkowskiej, mówiąc o matce, podkreśla, jak ważny był dla niej wyjazd do Francji-marzyła o nim, uważała, że tylko tu się spełni artystycznie.

Twórczość Marii Papy Rostkowskiej szybko została doceniona i pokazywana na wystawach w Paryżu i za granicą. Obecnie jej rzeźby można oglądać m.in.na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie, w Pavillon de l’Arsenal w Paryżu i w budynku francuskiego Zgromadzenia Narodowego.

Ekspozycja „Maria Papa Rostkowska. Sculptrice au coeur de la Nouvelle École de Paris” została zainaugurowana w kilka miesięcy po otwarciu parku rzeźby nowoczesnej przy muzeum w Issoudun, gdzie znajduje się jedno z jej dzieł.

Wystawa „Maria Papa Rostkowska. Sculptrice au coeur de la Nouvelle École de Paris” w Musée de l’Hospice St Roch w Issoudun (region Centre-Val de Loire) będzie trwała do 30 grudnia 2020 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama