Maria Papa

Wystawa rzeźb Marii Papy Rostkowskiej w Issoudun

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Ekspozycja „Maria Papa Rostkowska. Sculptrice au coeur de la Nouvelle École de Paris” będzie trwała do 30 grudnia.

W Musée de l’Hospice St Roch w Issoudun (Centre-Val de Loire)  została otwarta wystawa poświęcona wyjątkowej artystce i wyjątkowej kobiecie, Marii Papie Rostkowskiej.


Maria Papa Rostkowska jako młoda dziewczyna przeżyła koszmar wojny. Widziała piekło getta, pomagała w ratowaniu Żydów, sama uciekła z pociągu mającego ją wywieźć do Oświęcimia. Została odznaczona Krzyżem Virtuti Militari.
Po wojnie i ukończeniu studiów na Akademii Sztuk Pięknych, wyjechała do Francji, gdzie zamieszkała na stałe. Uznając malarstwo za sztukę bardziej intelektualną, a materię za tworzywo bardziej naturalne, bardziej ludzkie, odkryła swoje powołanie w tworzeniu rzeźb w marmurze, tworzywie rzadko wykorzystywanym, szczególnie przez kobiety.

Wśród osób, które ją poznały, niepodzielnie panuje opinia o Marii Papie Rostkowskiej, jako o kobiecie silnej, ale także zdeterminowanej,bardzo zaangażowanej w swojej twórczości.

Aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym Paryża. Dzieła bliskich jej artystów współtworzą wystawę w Issoudun poświęconą rzeźbom Marii Papy Rostkowskiej, idealnie z nimi współgrając i oddając ducha artystycznego Paryża epoki, gdzie artyści się spotykali, wymieniali doświadczeniami, rozmawiali, nie izolowali się. Syn Marii Papy Rostkowskiej, mówiąc o matce, podkreśla, jak ważny był dla niej wyjazd do Francji-marzyła o nim, uważała, że tylko tu się spełni artystycznie.

Twórczość Marii Papy Rostkowskiej szybko została doceniona i pokazywana na wystawach w Paryżu i za granicą. Obecnie jej rzeźby można oglądać m.in.na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie, w Pavillon de l’Arsenal w Paryżu i w budynku francuskiego Zgromadzenia Narodowego.

Ekspozycja „Maria Papa Rostkowska. Sculptrice au coeur de la Nouvelle École de Paris” została zainaugurowana w kilka miesięcy po otwarciu parku rzeźby nowoczesnej przy muzeum w Issoudun, gdzie znajduje się jedno z jej dzieł.

Wystawa „Maria Papa Rostkowska. Sculptrice au coeur de la Nouvelle École de Paris” w Musée de l’Hospice St Roch w Issoudun (region Centre-Val de Loire) będzie trwała do 30 grudnia 2020 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać