paint-2985569_1920

Większa nienawiść po stronie zwolenników opozycji niż PiS – wynika z analizy Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Zwolennicy partii opozycyjnych żywią bardziej negatywne uczucia wobec zwolenników PiS niż na odwrót. W większym stopniu ich dehumanizują i mają do nich mniejsze zaufanie, przy czym sami są błędnie przekonani, że są bardziej dehumanizowani przez swoich oponentów politycznych niż zwolennicy partii rządzącej – donosi „Rzeczpospolita”.

Autor tekstu Michał Płociński zauważa, że raport badaczy jest pełen bardzo ciekawych wniosków.

Jeden z wniosków badaczy: zwolennicy PiS mają częstszy kontakt ze zwolennikami opozycji niż zwolennicy opozycji ze zwolennikami PiS.

„Najbardziej istotne, szczególnie z uwagi na toczącą się debatę o mowie nienawiści i hejcie w sieci, wydają się pytania o dehumanizację oponentów politycznych, czyli odmawianie im cech ludzkich. Autorzy badań z Uniwersytetu Warszawskiego podkreślają, że „odczłowieczanie innych pociąga za sobą szereg konsekwencji, takich jak dążenie do izolacji dehumanizowanych grup czy agresja wobec nich” – pisze „Rzeczpospolita”.

WARTO PRZECZYTAĆ: Michał Płociński „Badania: Większa nienawiść po stronie zwolenników opozycji niż PiS”

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać