virus-1812092_1920

WHO donosi o rekordowo wysokiej liczbie przypadków Covid-19 w ciągu weekendu

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Panel informacyjny Światowej Organizacji Zdrowia odnotował w niedzielę rekordową dzienną liczbę nowych przypadków Covid-19 w ciągu weekendu.

Dane WHO z soboty pokazały, że 660 905 przypadków koronawirusa zostało zgłoszonych do agencji zdrowia ONZ, ustanawiając nowy wysoki rekord. Ta liczba, wraz z 645 410 zarejestrowanymi w piątek, przekroczyła poprzedni dzienny rekord 614 013 odnotowany 7 listopada. W sobotnich liczbach nowych przypadków, w regionie Ameryk WHO odnotowano jednodniowy rekord 269 225 nowych potwierdzonych przypadków. W ciągu każdego tygodnia liczba przypadków zgłaszanych do WHO ma tendencję do osiągania szczytu w piątek, sobotę i niedzielę i spada około wtorku i środy. Według danych WHO od początku pandemii łącznie odnotowano ponad 53,7 miliona potwierdzonych przypadków choroby, podczas gdy ponad 1,3 miliona ludzi straciło życie. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł w piątek, że przed opanowaniem wirusa na całym świecie jest „długa droga”.

W międzyczasie w Polsce w poniedziałek badania laboratoryjne potwierdziły 20 816 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie wykryto dotąd 733 788 przypadków COVID-19. Dobowy udział wyników pozytywnych osiągnął w poniedziałek w Polsce wartość rekordową – 59,3 proc. Resort zdrowia podał, że ostatniej doby zmarły 143 osoby, a w sumie zanotowano 10 491 zgonów. Obecnie w szpitalach przebywa 22 458 osób, z czego 2103 wymaga pomocy respiratorowej. Podczas konferencji prasowej w poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że na terenie bazy wojskowej na Okęciu powstaje drugi szpital tymczasowy w Warszawie, który ma być gotowy przed końcem listopada.Także w poniedziałek amerykańska firma farmaceutyczna Moderna poinformowała, że wczesne analizy sugerują, że jej szczepionka przeciw Covid-19 jest skuteczna w 94,5 proc. Wynik badania klinicznego na dużą skalę znajduje się w tej samej fazie, co producentów leków Pfizer i BioNTech, którzy ogłosili w zeszłym tygodniu, że ich wspólnie opracowana szczepionka jest w 90 proc. skuteczna w zapobieganiu Covid-19. Moderna powiedziała w zeszłym miesiącu, że jest przekonana, że ​​w grudniu może otrzymać awaryjne zatwierdzenie szczepionki od władz USA. Komisja Europejska negocjuje już z firmą Moderna w sprawie dostawy do 160 milionów dawek szczepionek.

Źródło: FRANCE 24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać