4C7C02B2-4F69-4E35-8164-0E8DB853900F

Uzależnienie od smartfonów – raport Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej 2022

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Z badań dotyczących higieny cyfrowej wynika, że tylko 14 procent internautów kontroluje czas, jaki poświęca swoim smartfonom. Dwie trzecie z nich przyznaje, że spędza tego czasu za dużo. Z kolei jedna na pięć osób ogranicza liczbę powiadomień w telefonie, a 9,3 procent stara się unikać korzystania z internetu w telefonie tuż przed snem.
Reklama

Według przedstawionych danych wynika, że z telefonu komórkowego w dni robocze korzysta 96,9 proc. internautów, a 97,8 proc. korzysta z niego w dni wolne od pracy. Laptop czy komputer stacjonarny używany jest w dni robocze przez 87,1 proc. internautów, z kolei 81,1 proc. internautów korzysta z urządzeń w dni wolne. Telewizję ogląda 79,7 proc. populacji w dni pracujące, a 83,7 proc. osób włącza telewizor w dni wolne. Ponad 2/3 internautów nie korzysta wcale z tabletu i konsoli do gier zarówno w dni robocze, jak i w dni wolne.

Dane pochodzą z ogólnopolskiego raportu Badań Higieny Cyfrowej w roku 2022. Jego celem jest poinformowanie społeczeństwa na tematach korzystania ze smartfonów przez osoby dorosłe. A także podkreślenie, że często jest ono niewłaściwe i może być powodem problemów nie tylko zdrowia fizycznego, ale i psychicznego czy społecznego. Brak kontroli nad czasem, który spędzamy przed ekranem może być również powodem zaniedbania codziennych obowiązków, a także powodować problemy z koncentracją. „Osoby zanurzone w ekranach lub kompulsywnie sięgające po smartfon mijamy na ulicach, spotykamy w miejscach publicznych i podczas prywatnych spotkań, a nawet za kierownicą samochodów. Ignorowanie otoczenia czy wykonywanej czynności na rzecz patrzenia w ekran zyskało nawet osobną nazwę pubbing, jako połączenie angielskich wyrazów phone (telefon) i snubbing (ignorowanie)” – tłumaczy w rozmowie z PAP Magdalena Bigaj, prezes Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, pomysłodawczyni i współtwórczyni raportu Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej 2022. W raporcie wyraźnie podkreślono, że niewielu dorosłych dba o swoje zdrowie używając smartfonów.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać