14086693619_82289400af_k

UE przyjęła reżim sankcyjny za łamanie praw człowieka

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Ministrowie spraw zagranicznych państw UE przyjęli w poniedziałek nowy unijny reżim sankcyjny za łamanie praw człowieka. Nowe rozwiązania, wzorowane na amerykańskiej ustawie Magnitskiego będą polegać na możliwości zamrożenia aktywów i zakazie wjazdu na terytorium Unii Europejskiej wydawanym wobec konkretnych osób oskarżonych o poważne naruszenia praw człowieka.

Prace nad unijnymi rozwiązaniami sankcyjnymi trwały od grudnia 2019 r., a ich implementacja została przyśpieszona po próbie otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Na początku września grupa ponad 100 eurodeputowanych wezwała niemiecką prezydencję w Radzie UE i wysokiego przedstawiciela UE. ds. polityki zagranicznej Josepa Borrela do szybkiego przyjęcia mechanizmu sankcyjnego, aby pociągnąć do odpowiedzialności osoby odpowiadające za próbę zabójstwa Nawalnego.

Unijne rozwiązanie oparte jest na amerykańskiej ustawie Magnitskiego. W 2012 roku amerykańska Izba Reprezentatów uchwaliła prawo, które pozwala amerykańskim władzom odmówić wydania wizy urzędnikom rosyjskim, odpowiedzialnym za przypadki łamania praw człowieka. Ustawa umożliwia także blokowanie ich kont bankowych. Nazwa prawa wzięła się od nazwiska rosyjskiego prawnika, Siergieja Magnistski, który zmarł w wieku 37 lat w więzieniu w Moskwie, po tym, jak według obrońców praw człowieka, został ciężko pobity.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać