EP Plenary session - European Council and Commission statements - Conclusions of the extraordinary European Council meeting of 17-21 July 2020

UE: Posłowie do Parlamentu Europejskiego krytykują porozumienie budżetowe

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Parlament Europejski obradował dzisiaj nad projektem Wieloletnich Ram Finansowych oraz Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19 z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Według projektu stanowiska PE wobec porozumienia Rady Europejskiej Parlament nie akceptuje uzgodnień szczytu UE w obecnym kształcie i domaga się jego renegocjacji.

Posłowie domagają się konkretów na temat powiązania budżetu z praworządnością. Europosłowie z Europejskiej Partii Ludowej wyrażają ubolewanie, że Rada Europejska osłabiła wysiłki KE i Parlamentu Europejskiego na rzecz przestrzegania praworządności, praw podstawowych i demokracji. Podczas debaty parlamentarnej szef Rady Europejskiej Charles Michel zwracał uwagę, że po raz pierwszy budżet został powiązany z celami klimatycznymi i praworządnością. Przyznał jednocześnie, że nie jest to końcowy etap dyskusji i Rada będzie do tematu praworządności wracała.

– Nie wolno narazić na szwank praworządności. Prawo jest fundamentem naszej Unii. Nie ma wyjątków dla rządów, które nie szanują zasady rządów prawa oraz naruszają swobody swoich obywateli – mówiła w europarlamencie Iratxe Garcia Perez z grupy Socjalistów i Demokratów.

Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim stwierdził, że Parlament „póki co nie jest w stanie przełknąć tej gorzkiej pigułki”. Posłowie zwracali także uwagę na brak kontroli nad wydatkowaniem środków z Funduszu Odbudowy.

– Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by chronić pieniądze europejskie poprzez zintensyfikowanie walki z oszustwami i nieprawidłowościami – podkreślała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Posłowie z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów krytykują nadmierne cięcia na politykę rolną. – Nie zgadzamy się na to. Jeśli chodzi o konkurencyjność i wspólny rynek, chcielibyśmy, aby doszło w tym zakresie do postępów, a jeśli nie, to ucierpimy jako Europa na globalnej arenie – powiedział Roberts Ziele w imieniu swojego ugrupowania.

Niewiążąca prawnie rezolucja popierana przez większość parlamentarną najprawdopodobniej będzie krytyczne wobec ustaleń Rady Europejskiej; pozytywnie ma natomiast oceniać porozumienie unijnych przywódców w sprawie funduszu odbudowy. Rezolucja Parlamentu Europejskiego jest prawnie niewiążąca. Jednak sama instytucja jest organem współdecydującym wraz z Radą o polityce Unii Europejskiej. Tym samym ostateczny kształt budżetu będzie wymagać zgody Parlamentu Europejskiego.

Wyniki głosowania nad projektami rezolucji mają być znane po południu. Nadzwyczajne posiedzenie będzie ostatnim przed przerwą wakacyjną. Deputowani wrócą do pracy w komisjach pod koniec sierpnia. We wrześniu – według planów – pierwszy raz od wybuchu pandemii, sesja ma być zorganizowana w Strasburgu.

Oprac. MKr
foto: © European Union 2020 – Source : EP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać