Tygodnik „Wszystko co Najważniejsze”, wydanie 352: Ángel GURRIA, Pedro SÁNCHEZ, Joanna WRONECKA, Prof. Morten BØÅS, Viljar HAAVIK, Jan ŚLIWA, Marek BRZEZIŃSKI, Molly KRASNODĘBSKA, Juliusz BRAUN, papież FRANCISZEK, prof. Wojciech ROSZKOWSKI …

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Kolejne wydanie Tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” już w dostępne!

Niedziela, 20 grudnia 2020 r.
Nakład: 28 031 odbiorców
 

Rok 2020 obfituje w rocznice. W grudniu przypada 60. rocznica podpisania Konwencji ustanawiającej Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Z tej okazji Ángel GURRIA i Pedro SÁNCHEZ piszą we „Wszystko co Najważniejsze” o nowej narracji dla świata po koronawirusie. 75 lat temu powstała także ONZ. Joanna WRONECKA twierdzi, że mimo niedoskonałości Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal dysponuje mandatem do tego, by odgrywać wiodącą rolę w rozwiązywaniu problemów globalnych.W tym wydaniu piszemy także o Afryce: Jan ŚLIWA analizuje fascynującą historię kontynentu a Morten BØÅS i Viljar HAAVIK opisują „dyplomację szczepionkową”, którą właśnie w Afryce widać najwyraźniej. Bardzo polecam Państwu te teksty. Podobnie jak najnowsze wydanie miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”, które juz jest dostępne w salonach EMPIK, księgarniach i w internetowym Sklepie Idei.

Jak zawsze moc dobrych treści, moc czytania.
Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Sekretarz Redakcji „Wszystko Co Najważniejsze”


Ángel GURRIA, Pedro SÁNCHEZ
Świat po COVID-19.
Nowa narracja na rzecz wzrostu i odbudowy 

Ángel GURRIA, Pedro SÁNCHEZ: Świat po COVID-19. Nowa narracja na rzecz wzrostu i odbudowyDzisiaj, być może bardziej jeszcze niż w jakimkolwiek okresie przez ostatnie sześćdziesiąt lat, świat kolejny raz powinien czerpać inspirację z przywołanych wartości, gdy przychodzi mu się zmagać z największym od drugiej wojny światowej kryzysem zdrowotnym, gospodarczym i społecznym.


Joanna WRONECKA
Co reakcja na pandemię mówi nam o ONZ 75 lat od jej powstania? 

Joanna WRONECKA: Co reakcja na pandemię mówi nam o ONZ 75 lat od jej powstania?60 proc. mieszkańców globu uważa, że dzięki ONZ świat stał się lepszym miejscem. Widać, że mimo niedoskonałości ONZ nadal dysponuje mandatem do tego, by odgrywać wiodącą rolę w rozwiązywaniu problemów globalnych. Takich jak pandemia koronawirusa.


Jan ŚLIWA
Afryka z własną, fascynującą historią 

Jan ŚLIWA: Afryka z własną, fascynującą historiąDziś państwa afrykańskie odtwarzają swoją tradycję i historię, pisząc ją na nowo bez pośredników.


Prof. Morten BØÅS, Viljar HAAVIK
Dyplomacja szczepionkowa.
Jak Chiny wykorzystując biedę czasu pandemii budują swoje wpływy w Afryce 

Prof. Morten BØÅS, Viljar HAAVIK: Dyplomacja szczepionkowa. Jak Chiny wykorzystując biedę czasu pandemii budują swoje wpływy w AfryceRozpoczęła się gra w „dyplomację szczepionkową”. Pierwszym terenem rozgrywki staje się Afryka. Na razie wygrywają tam Chiny.


Już jest nr 25 miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” – w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie Idei

Już jest nr 25 miesięcznika "Wszystko Co Najważniejsze" - w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie IdeiBruno RETAILLEAU, Jan ROKITA, Ludwik DORN, prof. Massimo PIGLIUCCI, Bogdan ZDROJEWSKI, Jadwiga EMILEWICZ, Ryszard BUGAJ, Prof. Michel WIEVIORKA, prof. Renato CRISTIN, Laszlo TROCSANYI, Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA, Mateusz MORAWIECKI, Jarosław SZAREK, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, prof. Francois HARTOG, Imre MOLNAR, prof. Jeff JARVIS, Katarzyna i Andrzej ZYBERTOWICZOWIE, prof Remy BRAGUE w najnowszym wydaniu “Wszystko Co Najważniejsze”, nr 25.


Janusz WOJCIECHOWSKI
Fundusze UE nie są łaską pańską, tylko wspólną inwestycją Europy w bezpieczną przyszłość 

Janusz WOJCIECHOWSKI: Fundusze UE nie są łaską pańską, tylko wspólną inwestycją Europy w bezpieczną przyszłośćMamy budżet w rekordowej wysokości. Gdy zsumuje się jego wysokość z Funduszem Odbudowy Europy, to zobaczymy pieniądze, jakich nigdy wcześniej w Unii nie było. Także Polska uzyska z niego więcej niż kiedykolwiek w przeszłości. Kiedyś cieszyliśmy się z 300 miliardów złotych z UE, politycy w spotach wyborczych tym się szczycili, a teraz do dyspozycji będzie 770 miliardów.


Marek BRZEZIŃSKI
Brexit to jak wypięcie się wiązań w czasie jazdy na „pełny gwizdek” po stromym stoku – lecisz na łeb na szyję 

Marek BRZEZIŃSKI: Brexit to jak wypięcie się wiązań w czasie jazdy na „pełny gwizdek” po stromym stoku – lecisz na łeb na szyjęPolacy to turyści, Brytyjczycy są instruktorami, pracują w hotelach, w sklepach i prowadzą bary jako ajenci. Znani, lubiani i cenieni przez miejscowych – za uprzejmość i uśmiech w każdej sytuacji. Teraz są w panice. Będą musieli starać się o prawo pobytu.


Prof. Łukasz HARDT
Polska korzysta gospodarczo na członkostwie w Unii Europejskiej 

Prof. Łukasz HARDT: Polska korzysta gospodarczo na członkostwie w Unii EuropejskiejBiorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania, a zwłaszcza trwającą pandemię i wszelkie jej reperkusje, to, co osiągnął rząd Mateusza Morawieckiego na grudniowym szczycie Rady Europejskiej, jest korzystne dla polskiej gospodarki.


Molly KRASNODĘBSKA
Piętnowanie jako instrument władzy politycznej 

Molly KRASNODĘBSKA: Piętnowanie jako instrument władzy politycznejStygmatyzacja, piętnowanie słowem, stała się obecnie jednym z głównych narzędzi w polityce międzynarodowej.


Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Pęknięty fundament 

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Pęknięty fundamentLudzie Zachodu coraz bardziej nie widzą pozytywnego przesłania własnej cywilizacji, a coraz bardziej uważają, że Europejczycy wszystkiemu są winni, mają tendencję do samooskarżania i postrzegania cywilizacji zachodniej jako nieustannej katastrofy.


Julia MISTEWICZ
Jak zainteresować kulturą w dobie pandemii? Przykład Francji 

Julia MISTEWICZ: Jak zainteresować kulturą w dobie pandemii? Przykład FrancjiJak muzea radzą sobie w czasie pandemii i obowiązkowej izolacji? We Francji wiele z nich próbuje utrzymać wirtualny kontakt z odwiedzającymi.


John BEEBE
Czy sny są prawdziwe? 

John BEEBE: Czy sny są prawdziwe?Oddając hołd Arystotelesowi i Jungowi i pracując jako analityk snów, zadaję pytania. Co jest odpowiedzialne za sen? Co jest odpowiedzialne za to, co widzimy we śnie? Szukam tego, co sprawia, że to ma znaczenie, a co wydaje się jedynie abstrakcją. Jestem ciekaw, co sprawia, że coś nas niepokoi, i co sprawia, że śniąc, możemy przenieść się w miejsca niezwykłe.



STRATEGIE


Prof. Konrad TRZONKOWSKI
Polski „skok w nadprzestrzeń”.
Next Generation EU Fund 

Prof. Konrad TRZONKOWSKI: Polski "skok w nadprzestrzeń". Next Generation EU FundPełna absorbcja funduszy Next Generation EU Fund spowoduje „skok w nadprzestrzeń” rozwoju gospodarczego, odrabiając straty z okresu minionej epoki, a w średnioterminowej perspektywie plasując Polskę wśród pięciu najsilniejszych gospodarek regionu.


Ángel GURRÍA: Polska wyjdzie z kryzysu związanego z pandemią z mniejszą liczbą blizn niż wiele innych krajów. Gospodarka Polski w 2020 r. w analizie OECD

Ángel GURRÍA
Polska wyjdzie z kryzysu związanego z pandemią z mniejszą liczbą blizn niż wiele innych krajów.
Gospodarka Polski w 2020 r. w analizie OECD 

Elisabeth de CASTEX: Roboty-zabójcy a moralność i godność człowieka

Elisabeth de CASTEX
Roboty-zabójcy a moralność i godność człowieka 

Justin Yifu LIN: Czekamy na szczepionkę powrotu do normalności

Justin Yifu LIN
Czekamy na szczepionkę powrotu do normalności 


PIĘKNO NAUKI


Marcin BALICKI
Osiągnąć kompetencje przyszłości 

Marcin BALICKI: Osiągnąć kompetencje przyszłościNie można uciec od kryteriów oceniania nauki i naukowców pod kątem ich przydatności i wartości dla społeczeństwa. Można natomiast spróbować wykorzystać zdobycze nauki, żeby ta, „sprzedając” swoją rolę w kształceniu, umiała mówić językiem korzyści współczesnego świata.


Michał KURTYKA: Solidarność i ekologia

Michał KURTYKA
Solidarność i ekologia 

Prof. Michał KLEIBER: Edukacja, nauka, kultura. Klucze do przyszłości

Prof. Michał KLEIBER
Edukacja, nauka, kultura. Klucze do przyszłości 



POLSKA WŁAŚNIE


„Opowiadamy Polskę światu” w 50. rocznicę Grudnia’70 o wspólnocie przeżyć Europy Środkowej – nieznanej wojnie w sercu kontynentu

"Opowiadamy Polskę światu" w 50. rocznicę Grudnia'70 o wspólnocie przeżyć Europy Środkowej - nieznanej wojnie w sercu kontynentuKolejna odsłona akcji informacyjnej o Polsce, akcji o największych zasięgach prowadzonej na portalach informacyjnych, stronach redakcyjnych i w wydaniach papierowych pism opinii na całym świecie. Tym razem punktem wyjścia do „opowieści o Polsce” jest 50. rocznica Grudnia 1970 i rocznica stanu wojennego.


Mateusz MORAWIECKI
Nieznana wojna w sercu Europy 

Mateusz MORAWIECKI: Nieznana wojna w sercu EuropyNasza historia jest częścią dziejów Europy. Inspirującą, pouczającą i mogącą stanowić źródło siły i mądrości na trudne czasy.


Juliusz BRAUN
Kapitał społeczny w czasach wrogich plemion 

Juliusz BRAUN: Kapitał społeczny w czasach wrogich plemionTrudno jakby nigdy nic dywagować o dialogu i sile wspólnoty, gdy obserwujemy odrębne plemiona korzystające wyłącznie ze swoich mediów, słuchające swoich profesorów, a nawet swoich piosenkarzy. Osobno – i przeciw sobie – świętujące nawet wspólne podobno święta.


KSIĘGARNIA



Papież FRANCISZEK
Powróćmy do marzeń. Droga do lepszej przyszłości 

Papież FRANCISZEK: Powróćmy do marzeń. Droga do lepszej przyszłościPoszukiwanie dobra wspólnego to znacznie więcej niż suma tego, co jest dobre dla jednostek. Oznacza to szacunek dla wszystkich obywateli i poszukiwanie skutecznej odpowiedzi na potrzeby tych, którzy mają najmniej szczęścia.


Craig SYMONDS: Losy II wojny światowej rozstrzygnęły się na morzu

Craig SYMONDS
Losy II wojny światowej rozstrzygnęły się na morzu 

Tomasz OKRASKA: W pogoni za smokiem. Indie wobec Chińskiej Republiki Ludowej

Tomasz OKRASKA
W pogoni za smokiem.
Indie wobec Chińskiej Republiki Ludowej 

Mathias BERNARD: Wszystkie ambicje Valéry’ego Giscarda d’Estaing

Mathias BERNARD
Wszystkie ambicje Valéry’ego Giscarda d’Estaing 

Tomáš HALIK: Czas pustych kościołów może stać się obrazem bliskiej przyszłości

Tomáš HALIK
Czas pustych kościołów może stać się obrazem bliskiej przyszłości 



MULTILANGUAGE


Jarosław SZAREK: «Profundamente sentimos la unidad generada por lo común de nuestra historia»

Jarosław SZAREK: «Profundamente sentimos la unidad generada por lo común de nuestra historia»

Michel WIEVIORKA: L’Europe centrale unie par une communauté des destins 

Michel WIEVIORKA: L’Europe centrale unie par une communauté des destins



PODCASTY


słuchawki (Obiekty - Muzyka)Prof. Anna CEGIEŁA: Jaka polszczyzna, taka wspólnota Polaków

Eryk MISTEWICZ: Nous étions et nous sommes en Europe. Nous n’allons nulle part


PÉPITES

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Chcemy być jeszcze bliżej Czytelników.
Bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety 

Chcemy być jeszcze bliżej Czytelników. Bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety


Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać