FLGz_QdXoA0HIdo

Szczyt Trójkąta Weimarskiego. Prezydent Andrzej Duda wzywa do ochrony integralności terytorialnej Ukrainy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Prezydent Andrzej Duda wzywa do ochrony integralności terytorialnej Ukrainy oraz działań na rzecz pokoju w Europie. Polski prezydent prowadził w Berlinie rozmowy w formule Trójkąta Weimarskiego z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Niemieckie władze podkreślają, że to spotkanie przywódców krajów sprawujących obecnie prezydencję w OBWE, Radzie Unii Europejskiej oraz grupie G7.
Reklama

Prezydent mówił przed rozpoczęciem rozmów, że jesteśmy świadkami „bezprecedensowego” zgromadzenia wojsk rosyjskich wokół granic Ukrainy. Jak dodał, Rosja zgrupowała bardzo duże siły także na Białorusi. Polski prezydent podkreślił, że takich wojskowych przesunięć świat i Europa nie widziały od II wojny światowej. Stąd też – jak zaznaczył – konieczność prowadzenia jednolitej polityki przez państwa NATO i Unii Europejskiej.

„Jest naszym wielkim, aby zapewnić spokój naszym społeczeństwom i narodom” – podkreślił prezydent. „Jest naszym wielkim zadaniem także, aby ochronić prawo międzynarodowe, aby ochronić integralność terytorialną również i państw, które nie są ani członkami Unii Europejskiej, ani nie są członkami NATO, ale są naszymi sojusznikami. Kraj, w którym mieszka naród, który chce wolności, chce niepodległości, chce suwerenności. Myślę w tym momencie o Ukrainie” – tłumaczył.

Prezydent Andrzej Duda mówił, że należy znaleźć takie rozwiązanie, aby uniknąć wojny. „Najważniejsza jest dziś jedność i solidarność” – ocenił polski prezydent. Jak podkreślał, Zachód musi pokazać, że mówi jednym głosem, że jest wspólnotą i że nie da się go złamać. „W moim przekonaniu musimy również pokazać, że się nie cofamy, że to nie jest tak, że ustąpimy i zostawimy kogoś tylko dlatego, że będziemy się obawiali, że może nam się nie udać uzyskać pokoju” – powiedział Andrzej Duda. Zaapelował jednocześnie o „mądrą i stanowczą postawę” na rzecz zachowania pokoju.

Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, również określił pokój jako główny cel obrad. Szef rządu federalnego powiedział, że w przypadku dalszej eskalacji napięcia na granicy z Ukrainą, Rosja musi się liczyć z „daleko idącymi konsekwencjami”.

Kanclerz Olaf Scholz dodał, że nadrzędnym celem działań Niemiec, Polski i Francji pozostaje zapobieganie wojny w środku Europy. „W obliczu napiętej sytuacji geopolitycznej w Europie bardzo mi zależy na dialogu z naszymi najbliższymi partnerami, zwłaszcza w tym formacie” – powiedział.

Szef niemieckiego rządu przypomniał o swojej poniedziałkowej wizycie w Waszyngtonie, zapewniając, że ocena prezydenta USA Joe Bidena jest zbieżna z uczestnikami spotkania Trójkąta Weimarskiego. „Dalsze naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy pociągnie za sobą daleko idące konsekwencje – polityczne, gospodarcze i geostrategiczne” – podkreślił Olaf Scholz.

Polityk SPD przypomniał o tym, że Polska objęła przewodnictwo w grupie OBWE, Francja prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, a Niemcy w grupie G7. To świadczy o szczególnej odpowiedzialności tych krajów za bezpieczeństwo w Europie.

Emmanuel Macron także stwierdził, że głównym celem działań podejmowanych przez państwa Trójkąta Weimarskiego jest uniknięcie wojny na Ukrainie. Podkreślił, że należy bronić jedności państw Unii Europejskiej i fundamentalnych europejskich wartości. „Chodzi w szczególności o poszanowanie suwerenności wszystkich państw, integralności terytorialnej i naszych wartości zapisanych w kartach praw” – oświadczył Emmanuel Macron.

Prezydent Francji wskazał też na potrzebę podjęcia „wymagającego dialogu z Moskwą”. „Wznowienie tego dialogu i podjęcie odpowiedzialności przez wszystkich partnerów – tak jak zostało to publicznie potwierdzone przez prezydenta Putina i prezydenta Zełenskiego – jest jedyną drogą, która umożliwi pokój na Ukrainie” – oświadczył Emmanuel Macron.

Francuski prezydent przekazał również, że państwa członkowskie NATO oraz Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy w sprawie nowych gwarancji bezpieczeństwa, które mają zapewnić stabilność i długotrwały pokój w Europie.

W ramach utrzymania trwałego pokoju, za tydzień odbędzie się wizyta OBWE w Moskwie. Szef MSZ Zbigniew Rau, jako przewodniczący OBWE, będzie rozmawiał z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem przede wszystkim o sytuacji na Ukrainie.

OBWE zajmuje się też sytuacją w innych miejscach na świecie takich jak: Kaukaz, Mołdawia, Białoruś czy Kazachstan. „O tym pan minister Rau też będzie rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem” – zaznaczył wiceszef MSZ.

We wtorek Rau był w Wiedniu, gdzie rozpoczął spotkanie inaugurujące Odnowiony Dialog OBWE na temat bezpieczeństwa europejskiego – inicjatywę, której celem jest redukowanie ryzyka konfrontacji oraz wzmacnianie bezpieczeństwa i stabilności w regionie OBWE.

Jutro wizytę w Polsce złoży premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Szef brytyjskiego rządu spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Wizyta brytyjskiego polityka związana jest z napiętą sytuacją na Ukrainie.

 

foto: Jakub Szymczuk / KPRP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać