30040591061_ecbbc5cc4f_k

Szanse na Impeachment Donalda Trumpa. Demokraci zamierzają postawić prezydenta w stan oskarżenia

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Demokraci w amerykańskim Kongresie rozpoczną w poniedziałek tydzień działań legislacyjnych, które mogą zakończyć się głosowaniem o postawienie prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia w związku z atakiem tysięcy jego zwolenników na Kapiol.

Pięć osób zginęło w wyniku zamieszek, jakie odbyły się między innymi na terenie amerykańskiego Kapitolu w nocy ze środy na czwartek polskiego czasu, kiedy tysiące zwolenników Donalda Trumpa próbowało przerwać i zakwestionować toczący się w Kongresie proces potwierdzenia wyniku wyborów prezydenckich. Do wydarzenia doszło po tym, jak Trump wezwał podczas przemówienia przed Białym Domem swoich zwolenników do przemarszu na Kapitol, powtarzając twierdzenia, że ​​jego porażka wyborcza była bezprawna, a wybory zostały „ukradzione”. Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, wielu jej kolegów Demokratów i garstka Republikanów twierdzi, że nie należy ufać, że Trump pozwoli na pokojowe przekazanie władzy 20 stycznia br.

„Chroniąc naszą Konstytucję i naszą Demokrację, będziemy działać szybko, ponieważ ten prezydent stanowi bezpośrednie zagrożenie dla obu” – napisała Pelosi do członków Izby Reprezentantów w niedzielę.

Dziesiątki osób, które zaatakowały funkcjonariuszy policji, ukradły komputery i wybiły okna na Kapitolu, zostały aresztowane za udział w przemocy, a urzędnicy wszczęli 25 dochodzeń w sprawie terroryzmu w kraju. Trump przyznał, że nowa administracja obejmie urząd 20 stycznia w oświadczeniu wideo po ataku, ale nie pojawił się publicznie. Zapowiedział także, że nie weźmie udziału w inauguracji prezydenta Joe Bidena. Twitter i Facebook zawiesiły jego konta, powołując się na ryzyko nawoływania do przemocy.  Reddit, Discord, Shopify, TikTok i Snapchat również nałożyły ograniczenia. Apple i Google usunęły aplikacje Parler ze swoich sklepów, w związku z pojawiającymi się w tym serwisie postami pochwalającymi atak na amerykański Kapitol i wzywające do przemocy.

Kiedy Izba zgromadzi się w poniedziałek o godzinie 11:00 (16:00 GMT), prawodawcy wezwą wiceprezydenta Mike’a Pence’a do powołania się na (nigdy nie stosowaną) 25. poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która pozwala wiceprezydentowi i gabinetowi uznać prezydenta za osobę niezdolną do wykonywania swojego mandatu. Głosowanie w tej sprawie spodziewane jest we wtorek. Republikanie okazali jednak niewielkie zainteresowanie powołaniem się na 25 poprawkę. Biuro Pence’a nie odpowiedziało na pytania w tej sprawie. Jeśli Pence nie podejmie działań, Pelosi powiedziała, że Izba może zagłosować do końca tygodnia za postawieniem prezydenta w stan oskarżenia. Jak dotąd czterech republikańskich parlamentarzystów oświadczyło publicznie, że Trump nie powinien odsiadywać pozostałych dziewięciu dni swojej kadencji. Ustawodawcy, którzy przygotowali projekt oskarżenia o impeachment, twierdzą, że uzyskali poparcie co najmniej 200 z 222 demokratów w izbie.

Nawet jeśli Izba oskarży Trumpa po raz drugi, Senat podejmie decyzje w sprawie impeachmentu najwcześniej 19 stycznia, czyli ostatniego pełnego dnia urzędowania Trumpa. Proces impeachmentu zablokowałby natomiast działania Senatu w pierwszych tygodniach urzędowania Bidena, uniemożliwiając nowemu prezydentowi m.in. powołanie sekretarzy gabinetu.

Kilka znaczących korporacji amerykańskich, w tym Marriott International Inc i JPMorgan Chase & Co, zapowiedziało zawieszenie darowizn dla prawie 150 Republikanów, którzy głosowali przeciwko potwierdzeniu zwycięstwa Bidena. Kolejne rozważają podobne działanie. Waszyngton pozostaje w pogotowiu przed inauguracją Bidena. Wydarzenie tradycyjnie przyciąga do miasta setki tysięcy odwiedzających, ale zostało dramatycznie ograniczone z powodu szalejącej pandemii COVID-19.

Oprac. MKr
Źródło: REUTERS

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać