23371150031_0e4bc681e7_k

Światowy Program Żywnościowy (WFP) laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
„Wysiłki mające na celu zapobieżenie wykorzystywania głodu jako broni w wojnie i konflikcie oraz za pracę na rzecz zwalczania głodu i wkład na rzecz zwalczania głodu i wkład w możliwość zaistnienia pokoju na obszarach objętych konfliktem” przyniosły Pokojową Nagrodę Nobla w 2020 roku dla Światowego Programu Żywnościowego, ogłosił w piątek norweski Komitet Nobla.
Reklama

Organizacja została wybrana ze względu na starania o pomoc żywnościową dla milionów potrzebujących, ale także mając na uwadze obecną pandemię koronawirusa, na którą komisja zwróciła uwagę, że zwiększa ryzyko ubóstwo i ryzyko głodu.

„Światowi grozi kryzys głodowy o niewyobrażalnych rozmiarach” – czytamy w oświadczeniu. – Pandemia koronawirsua spowodowała, że więcej ludzi głoduje. Sytuacja pogarsza się w takich krajach, jak Jemen, Kongo, Nigeria, Sudan Południowy i Burkina Faso, a kombinacja choroby i głodu jest szczególnie niebezpieczna – podkreśliła przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen.

Światowy Program Żywnościowy to agencja ONZ powstała  w 1963 r. w ramach programu „Pokarm dla pokoju”. Jest największą na świecie organizacją humanitarną, której celem jest walka z głodem i uboswem. W 2019 roku WFP pomogła blisko 100 mln ludzi w 88 krajach dotkniętych niedoborami żywności i głodem.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama