FiaDf49XoAA0Toa

Spotkanie prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Rumunii

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Prezydent Duda uczestniczył w konferencji na temat przyszłości Europy wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Rumunii. Podkreślił, że państwa Europy Środkowej są „częścią większej cywilizacji europejskiej, kultury Zachodu, kultury chrześcijaństwa”.

– Stoimy dzisiaj wszyscy, my prezydenci państw Europy Centralnej przy Ukrainie i za Ukrainą i potwierdzamy to nie tylko w sensie werbalnym, nie tylko poprzez oświadczenia, ale także (…) poprzez szeroko pojętą pomoc, którą na co dzień niesiemy Ukrainie i obrońcom Ukrainy – stwierdził Andrzej Duda.

Zaznaczył, że Polska wspierała i nadal będzie wspierać Ukrainę od czasu inwazji Rosji na ten kraj. – Jesteśmy członkiem wolnego świata i podobnie jak inne kraje Europy Środkowej głęboko wierzymy, że każdy europejski naród ma prawo do samostanowienia i podejmowania własnych decyzji. Duda podkreślił, że naród ukraiński również ma takie prawo. Prezydent mówił też, że jeśli ukraiński naród chce, by jego państwo było częścią Unii Europejskiej i NATO, to ma do tego prawo. – I to prawo musi mu być przez wspólnotę międzynarodową zagwarantowane – powiedział polski prezydent.

– Jesteśmy solidarni wzajemnie, jesteśmy solidarni ze wszystkimi tymi, którzy chcą być prawdziwie wolni, niepodlegli i suwerenni. (…) Stoimy przy Ukrainie, jesteśmy z Ukrainą, wspieramy ją i współdziałamy ze sobą w zakresie realizacji tego zadania – oświadczył Andrzej Duda. W NATO, Bukaresztańskiej Dziewiątce, czyli w inicjatywie Trójmorza, współpracują Polska, Litwa, Łotwa i Rumunia – zaznaczył polski prezydent.

– Zawsze byliśmy częścią Europy i byliśmy częścią wielkiej europejskiej wspólnoty, niezależnie od tego jak przez ostatnie tysiąc lat toczyły się meandry historii. Właśnie dlatego jesteśmy tu dzisiaj, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę właśnie dlatego, że Ukraina chce być częścią Europy – wolnej, niepodległej, demokratycznej – podkreślił prezydent Andrzej Duda w Kownie na Litwie.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać