E6X-f58XsAUXLJM

Spotkanie Merkel – Biden nie przynosi konkretnych konkluzji dla sporu o Nord Stream 2

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Podczas czwartkowego spotkania w Białym Domu, przywódcy Niemiec i USA rozmawiali o obawach dotyczących wykorzystania gazociągu Nord Stream 2 przez Rosję, jako broni politycznej. Liderzy omówili także sporną kwestię prowadzenia interesów z Chinami oraz podpisali „deklarację waszyngtońską”.

Wizyta niemieckiej kanclerz Angeli Merkel w Białym Domie była pierwszą oficjalną wizytą europejskiego przywódcy w Waszyngtonie, po objęciu urzędu przez Bidena. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu liderów, prezydent USA potwierdził swoje obawy dotyczące budowy gazociągu Nord Stream 2. Wspomniał także, że zatrzymanie jego budowy w momencie, gdy była ona zakończona już w 90 proc. (w styczniu – kiedy Biden objął urząd prezydenta) byłoby bezcelowe.

– Choć przekazałem swoje obawy dotyczące Nord Stream 2, zachowujemy jedność w przekonaniu, że nie można pozwolić Rosji na użycie energii jako środka przymusu wobec swoich sąsiadów – powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu prezydent Biden. – Jesteśmy zjednoczeni w poparciu dla integralności terytorialnej Ukrainy, obrony wschodniej flanki NATO przed rosyjską agresją i integracji Bałkanów Zachodnich z UE dodał Biden.

– Będziemy aktywnie działać, jeśli Rosja nie będzie szanować prawa Ukrainy jako kraju tranzytowego – zadeklarowała Merkel.

Przywódcy zadeklarowali także zawiązanie partnerstwa ws. zmian klimatu i energetyki. Ma ono nie tylko dążyć do powiększania bezpieczeństwa energetycznego, ale i wspierać rozwój technologiczny sektora energetycznego.

Podczas konferencji liderzy mówili również o współpracy z Chinami.

– ​​Chiny w wielu obszarów, jest naszym konkurentem; handel z Chinami musi opierać się na założeniu, że mamy równe szanse – powiedziała kanclerz Niemiec.

Obaj przywódcy powiedzieli, że staną w obronie zasad demokratycznych i uniwersalnych praw, jeśli Chiny lub jakikolwiek będą je podważać.

Pod koniec wizyty Merkel, liderzy podpisali „deklarację waszyngtońską”, która określa wspólne zasady działania i wartości, którymi oba kraje mają kierować się w obliczu wyzwań przyszłości.

Oprac.: KR
foto: President Biden / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać