President Trump Visits with the President of Poland

Spotkanie Duda-Trump: współpraca w bezpieczeństwie i energetyce jądrowej

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę w Białym Domu ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Donaldem Trumpem. Obaj przywódcy najpierw rozmawiali w „cztery oczy”, po czym uczestniczyli w spotkaniu delegacji oraz wzięli udział w konferencji prasowej. Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział, że jest gotów przyjąć relokowane z Niemiec wojska amerykańskie w swoim kraju.

Na początku tego miesiąca Stany Zjednoczone ogłosiły plany wycofania jednej trzeciej żołnierzy stacjonujących obecnie w Niemczech. Prezydent Donald Trump powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z Dudą, że niektórzy „prawdopodobnie” zostaną przeniesieni do Polski. Prezydent RP podkreślił, że wycofanie sił z Niemiec byłoby „bardzo szkodliwe dla bezpieczeństwa europejskiego”. Poprosił Stany Zjednoczone o rozważenie utrzymania obecności wojskowej w Europie.

Trump powiedział także, że oba kraje będą współpracować przy opracowywaniu i dystrybucji szczepionki przeciwko COVID-19. „Będziemy angażować Polskę, zarówno pod względem pomocy, jak i zapewnieniem opieki nad Polakami, kiedy będziemy mieli szczepionkę, ale myślę, że będziemy mieli ją wkrótce” – powiedział prezydent USA.

Wśród innych tematów poruszanych przez polską delegację znalazło się zagadnienie energetyki jądrowej. Duda zapewnił, że umowa międzyrządowa w tej sprawie już została przygotowana, a obecnie jest negocjowana. Cały program ma opiewać na kwotę 30 mld dolarów. Polska i USA mają współdziałać w finansowaniu programu polskiej cywilnej energetyki jądrowej.

Wizyta prezydenta Dudy była pierwszą oficjalną wizytą zagranicznego przywódcy w Białym Domu od wybuchu pandemii COVID-19.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać