48186535662_228763d950_4k

Reuters: Chiny planują dalsze represje w Hongkongu

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Aresztowanie ponad 50 demokratów w Hongkongu w zeszłym tygodniu nasila dążenie Pekinu do stłumienia jakiegokolwiek protestu wobec chińskich rządów w mieście. Reuters donosi, że według dwóch osób, które mają bezpośrednią wiedzę o chińskich planach, prawdopodobne jest podjęcie dalszych środków represji.

Podkreślając, że plany te nie zostały dotąd sfinalizowane, osoby, na które powołuje się agencja prasowa z siedzibą w Londynie, stwierdziły, że możliwe jest, że wybory w Hongkongu – już przełożone na wrzesień z powodu koronawirusa – mogą spotkać się z reformami, które według jednej osoby miały na celu zmniejszenie wpływu i udziału demokratów. Obie osoby, które mają duże doświadczenie w sprawach związanych z Hongkongiem i reprezentują interesy Pekinu, wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Zaangażowanie Pekinu było „znaczące” w kierowaniu i koordynowaniu działań z rządem Hongkongu – donosi Reuters. Ponadto, ostatnie aresztowania były częścią spektrum trwających działań mających na celu uciszenie aktywistów i „upewnienie się, że Hongkong nie cofnie się do tego, co widzieliśmy 18 miesięcy temu”, kiedy masowe demonstracje były najodważniejszym publicznym buntem przeciwko przywódcom Chin od czasu protestu na placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku. Chiny były „zbyt cierpliwe przez zbyt długi czas i muszą załatwić sprawę raz na zawsze” – dodaje anonimowy urzędnik, na którego powołuje się Reuters. Wedle jego wiedzy, kolejne posunięcia będą realizowane przez „co najmniej rok”.

Szefowa administracji Hongkongu, Carrie Lam, powiedziała, że wdrożenie ustawy o bezpieczeństwie narodowym w czerwcu ubiegłego roku przywróciło stabilność i zmniejszyło przemoc uliczną. „Słuszne prawa i wolności mieszkańców Hongkongu zostały zachowane, a przestępcy są stawiani przed wymiarem sprawiedliwości za pośrednictwem naszego niezależnego wymiaru sprawiedliwości” – powiedziała w odpowiedzi przesłanej do agencji Reuters pocztą elektroniczną, nie odpowiadając na pytania dotyczące roli Pekinu w polityce represji demokratycznej opozycji. Chiński rząd nie odpowiedział na prośby o komentarz. Chiński urzędnik powiedział, że Pekin pozostaje zaniepokojony, że opozycja może nadal zebrać większość w legislaturze, jeśli sondaże pójdą do przodu, biorąc pod uwagę utrzymującą się falę poparcia społecznego. Dodatkowo, chińscy urzędnicy dyskutują teraz o sposobach zmiany systemu wyborczego w celu usunięcia „niedociągnięć” w strukturze politycznej, a wybory mogą być jeszcze bardziej opóźnione. Drugie źródło pro-pekińskie potwierdziło, że toczą się zaawansowane rozmowy na temat zmian strukturalnych w systemie politycznym Hongkongu, w tym możliwego ograniczenia wpływu demokratów na 1200-osobowy komitet wyborczy, który wybierze kolejnego przywódcę Hongkongu w 2022 roku. „To prawdopodobnie wstrząśnie całą bazą polityczną”, powiedziało źródło o reformach.

Oprac. MKr
Źródło: Reuters

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać