Arrivi info

Prezydent Francji Emmanuel Macron zarażony koronawirusem

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Prezydent Francji Emmanuel Macron uzyskał pozytywny wynik testu na obecność Covid-19, oświadczył w czwartek Pałac Eliejski. Macron został przetestowany po pojawieniu się pierwszych objawów. Prezydent spędzi siedem dni w izolacji, kontynuując w tym czasie pracę. Nie są znane dodatkowe informacje na temat stanu zdrowia prezydenta.

Francuski premier Jean Castex również zostanie poddany kwarantannie, ponieważ był w kontakcie z Macronem, podały francuskie media. Jak dotąd Castex nie wykazał żadnych objawów i został przetestowany w czwartek rano.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel również jest poddany kwarantannie, ponieważ udał się do Paryża na wydarzenie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i spotkał się z Macronem w Pałacu Elizejskim w poniedziałek, poinformował jego rzecznik. Belgijski polityk został poinformowany „przez władze francuskie, że nie jest uważany za osobę będącą w bliskim kontakcie” – napisał na Twitterze Barend Leyts. Michel uzyskał wynik negatywny we wtorek. „Jednak ze względów ostrożności prezydent przejdzię w samoizolację” – powiedział Leyts. Michel ma kontynuować pracę.

Macron ma w przyszłym tygodniu udać się do Libanu. Ostatnio na początku grudnia zorganizował internetową konferencję pomocy międzynarodowej z ONZ, mającą na celu ustabilizowanie tego kraju. Pałac Elizejski nie skomentował jeszcze planów i ewentualnego przełożenia wizyty. Źródła zbliżone do administracji prezydenckiej podały, że podczas spotkania rządu pod przewodnictwem Macrona w środę przestrzegano zasad dystansowania się, a wszyscy uczestnicy nosili maski na twarz, wykluczając ich jako osoby kontaktowe. Prezydent Francji spotkał się w środę w Paryżu z premierem Portugalii Antonio Costą.

Kilka głów państw, w tym premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, prezydent USA Donald Trump i prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, zostało już zarażonych nowym koronawirusem. Johnson zaraził się Covid-19 wiosną i musiał być leczony w szpitalu z powodu ciężkich objawów. „Przykro mi słyszeć, że mój przyjaciel Emmanuel Macron uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wirusa” – napisał na Twitterze, życząc prezydentowi Francji szybkiego powrotu do zdrowia.

Od wybuchu pandemii koronawirusa we Francji, która liczy 67 milionów mieszkańców, odnotowano ponad 2,4 miliona przypadków i ponad 59 tysięcy zgonów.

Źródło: DPA, France 24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać