school-8391795_1280

Poziom edukacji w Europie spada – raport OECD

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Najnowsza edycja badania PISA (z ang. Programme for International Student Assessment, Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów) pokazuje, że jakość edukacji w naszym kraju uległa w ciągu ostatnich czterech lat pogorszeniu. Jednak spadki nie dotyczą tylko Polski. Słabiej radzą sobie uczniowie w większości krajów Europy. Przypomnijmy, że w 2018 roku polscy uczniowie znaleźli się jednak w pierwszej 10 najlepszych, pod względem nauki. 

Polscy uczniowie uzyskali 489 punktów, zarówno jeśli chodzi o czytanie i interpretację, jak i matematykę (w 2019 roku było to odpowiednio 512 i 516 punktów), zaś w naukach przyrodniczych – 499 punktów (wcześniej mieli 511). W międzynarodowym badaniu to niemieccy uczniowie wypadli najgorzej w historii.

W raporcie PISA wskazano, że między 2018 a 2022 rokiem wyniki badania poprawiły się tylko w nielicznych krajach OECD, m.in. w Japonii, we Włoszech, Irlandii i Łotwie w zakresie nauk przyrodniczych.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać