nuclear-power-plant-4535761_1920

Polacy i Koreańczycy podpisali list intencyjny ws. budowy reaktorów jądrowych

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Polskie spółki ZE PAK, PGE oraz koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w oparciu o koreańską technologię. Natomiast minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin oraz minister Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. Lee Chang-Yang podpisali porozumienie o współpracy.

Polskie spółki ZE PAK, PGE oraz koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie (woj. łódzkie) w oparciu o koreańską technologię. List podpisano w poniedziałek w Seulu. W treści listu spółki deklarują się wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej, w szczególności wykonać wstępne analizy środowiskowe, opracować wstępny budżet dla etapów: przygotowań, budowy i eksploatacji, wraz z modelem finansowym projektu. Powstać ma też wariantowy harmonogram projektu. Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r.

Na spotkaniu obecni byli również minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin oraz minister Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. Lee Chang-Yang. Ministrowie podpisali porozumienie o współpracy, w którym deklarują dołożenie wszelkich starań w celu wsparcia projektu elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany niezbędnych informacji.

Obecnie w Pątnowie znajduje się ostatnia elektrownia na węgiel brunatny, należąca do ZE PAK. Dlatego też lokalizacja posiada niezbędną infrastrukturę. W przyszłości w Piątnowie ma działać elektrownia atomowa z reaktorami zaprojektowanymi w Korei Płd. Koreański reaktor APR 1400 to reaktor generacji III+, wodny ciśnieniowy (PWR) o 60-letnim okresie eksploatacji, oferujący najbardziej zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać