ElfulH7W0AE-4PD

PMM: Mam apel do wszystkich protestujących. Niech ten gniew, ta niechęć skupia się na mnie, na politykach

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym, gdzie powstaje szpital tymczasowy, w której udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, szef rządu zaapelował do protestujących przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne, aby ograniczyć demonstracje w związku z sytuacją epidemiologiczną.
Reklama

– Mam apel do wszystkich protestujących – niech ten gniew, niech ta niechęć skupi się na mnie, na politykach, niech dotyka mnie, ale niech też dotyka tych, których za dwa tygodnie może dotknąć, bo państwo protestujący zetkniecie się z jakimiś osobami starszymi, w autobusie, w domu, na spotkaniu i to może owocować dramatycznymi skutkami – powiedział premier Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej poinformowano o dalszych krokach związanych z działaniami władz wobec pandemii COVID-19.

– Wydałem dzisiaj dyspozycję wszystkim wojewodom, aby dopasowali bazę łóżek do kolejnego wzrostu zakażeń; pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31-32 tys. dostępnych łóżek szpitalnych – podkreślił w czwartek Mateusz Morawiecki.

Jak wskazał szef rządu, państwo ciągle powiększa bazę dostępnych łóżek. Na początku października było ich ok. 10 tys. Obecnie – jest ich 23 tys. – Zajętych łóżek jest 14 tys. To oznacza, że cały czas przybywa pacjentów, którzy leżą na łóżkach w szpitalach w całej Polsce – zaznaczył premier.

– Nie chcemy zamykać gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe. Dodał jednocześnie, że rząd przygotowuje się na czarny scenariusz, kiedy rozwój pandemii utrzyma charakter wzrostu wykładniczego.

W ciągu ostatniej doby padł kolejny rekord wzrostu zakażeń. Badania laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u 20 tys. 156 osób. Zmarło 301 chorych. W innych krajach Europy w wyniku drugiej fali pandemii wprowadzono dalsze restrykcje. Kanclerz Angela Merkel ogłosiła w środę, że wprowadzony zostanie czterotygodniowy lockdown, obejmujący zamknięcie restauracji, barów, kin, teatrów i innych obiektów rekreacyjnych.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił od piątku nową ogólnokrajową blokadę, aby powstrzymać gwałtowny wzrost liczby pacjentów z koronawirusem we francuskich szpitalach, ostrzegając, że druga fala wirusa „prawdopodobnie będzie bardziej śmiertelna niż pierwsza”.

– Byliśmy przytłoczeni gwałtownym przyspieszeniem Covid-19 – powiedział Macron w środowym wystąpieniu telewizyjnym, podkreślając, że „wszystkie francuskie regiony są teraz w stanie wysokiej gotowości”. Francuski prezydent powiedział, że ogólnokrajowa blokada będzie obowiązywała początkowo do 1 grudnia, chociaż szkoły i żłobki pozostaną otwarte.

Zdjęcia szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym:

Źródło: PAP
foto: Krystian Maj/ KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać