14118062217_07beb634d0_k

Polskie PGNiG otrzyma od Gazpromu 1,5 mld USD nadpłaty za gaz

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
PGNiG zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, w którym uzgodniono zwrot ok. 1,5 mld dolarów nadpłaty za gaz dostarczany po 1 listopada 2014 r., kiedy PGNiG złożyło wniosek do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w sprawie renegocjacji formuły cenowej określającej koszt dostarczanego surowca.

Dokument stanowi wynik wyroku końcowego z 30 marca br. w sprawie sporu między obiema spółkami. PGNiG poinformowało, że spodziewa się zwrotu nadpłaty ok. 1,5 mld dolarów, którą ustalił Trybunał do dnia 1 lipca 2020 roku.

Spór między PGNiG i Gazpromem dotyczył sposobu ustalania ceny gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego. W 2014 r. PGNiG skorzystało z przewidzianej w kontrakcie możliwości renegocjacji ceny. Trybunał w wyroku zmienił formułę cenową wiążąc ją z rynkiem europejskim.

Na początku czerwca 2020 r. Gazprom złożył skargę na wyrok arbitrażu do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, domagając się w niej uchylenia wyroku końcowego z 30 marca, jednak PGNiG poinformowało wtedy, że ewentualna skarga nie wpływa na wykonanie wyroku.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać