Memorial_to_Daphne_Caruana_Galizia

Parlament Europejski przyzna nagrodę dziennikarską im. Caruany Galizii w rocznicę jej morderstwa

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Upamiętniając trzecią rocznicę zabójstwa maltańskiej dziennikarki śledczej, Parlament Europejski inauguruje nagrodę za dziennikarstwo odzwierciedlające zasady i wartości UE.

Daphne Caruana Galizia była maltańską blogerką i dziennikarką śledczą zajmującą się zwalczaniem korupcji, która zginęła w zamachu bombowym w samochodzie 16 października 2017 r. Zajmowała się dziennikarstwem śledczym, w szczególności relacjonowaniem przypadków korupcji w rządzie, prania brudnych pieniędzy oraz przestępczością zorganizowaną. Teraz Parlament Europejski rozpocznie przynawanie nagrody jej imienia. Inauguracja odbędzie się online w piątek 16 października, w godz. 12.30-13.00 czasu środkowoeuropejskiego na stronie Parlamentu Europejskiego na Facebook’u. Zostanie poprowadzona przez Wiceprzewodniczącą PE Heidi Hautulę (Zieloni, Finlandia) oraz posła do PE Davida Casę (EPL, Malta). Dołączy do nich syn zamordowanej dziennikarki – Andrew Caruana Galizia z Malty.

Wyróżnienie wybitnego dziennikarstwa UE

Nagroda ma na celu wyróżnienie wybitnego dziennikarstwa, które odzwierciedla wartości i zasady Unii Europejskiej, zapisane w Europejskiej Karcie Praw Podstawowych. Parlament Europejski uważa, że ochrona wolności prasy na całym świecie, a szczególnie dziennikarzy śledczych wykonujących swoją pracę, leży w istotnym interesie społeczeństw demokratycznych.

Mimo tego, że nagroda jest inicjowana i wspierana przez Parlament, będzie zarządzana przez niezależnego europejskiego partnera medialnego, aby chronić niezależność nagrody oraz pracy mediów. Parlament Europejski rozpocznie wkrótce wybór niezależnej organizacji, w celu ustalenia szczegółowych kryteriów przyznawania nagrody oraz zadecydowania kto zasiądzie w jury.

Nominacje do nagrody rozpoczną się w okolicach 3 maja 2021 r. – Światowego Dnia Wolności Prasy. Coroczna ceremonia wręczenia nagród będzie odbywać się około rocznicy śmierci Daphne Caruany Galizii.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać