14611942135_253b805ad6_k

Paleontolodzy odkryli najniebezpieczniejsze miejsce w historii

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Sahara, 100 milionów lat temu, była miejscem żerowania największej liczby drapieżników w historii naszej planety

Zespół paleontologów z amerykańskich uniwersytetów w Detroit i Portsmouth przeprowadził badania na terenie dzisiejszego Maroka. Formacja skalna Kem Kem (południowo-wschodnia część kraju) to miejsce, które obfituje w pozostałości żerowania na tym terenie mięsożernych dinozaurów, gatunków krokodylo-podobnych oraz innych, niebezpiecznych przedstawicieli paleontologicznej flory. – To miejsce było to prawdopodobnie najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi, gdzie żaden podróżnik w czasie nie przetrwałby długo – twierdzi dr Nizar Ibrahim, z Uniwersytetu w Detroit.

Zagęszczenie niebezpiecznych gatunków wynikało z niezwyklej bio-różnorodności tego obszaru w Paleolicie oraz ze sprzyjającego klimatu, dzięki któremu Zachodnia Sahara była wówczas miejscem, poprzecinanym liczną siecią rzek i strumieni. Dostęp do świeżej wody pitnej powodował, że kraina ta była 100 milionów lat temu niezwykle dogodnym miejscem dla rozwoju fauny i flory.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać