Reklama
Reklama
16224556952_23a000f8eb_o

Pakistan blokuje dostęp do mediów społecznościowych po gwałtownych protestach przeciwko Francji

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Rząd Pakistanu nakazał krajowej agencji telekomunikacyjnej tymczasowe zamknięcie mediów społecznościowych i komunikatorów internetowych w piątek po wielu dniach gwałtownych protestów przeciwko Francji.
Reklama

W zawiadomieniu skierowanym do Urzędu ds. Telekomunikacji w Pakistanie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zażądało „całkowitego zablokowania” Twittera, Facebooka, Whatsapp, YouTube i Telegrama do godziny 15:00 (1100 GMT). Pakistańscy internauci napotkali trudności z dostępem do aplikacji, takich jak WhatApp, Facebook, YouTube i Twitter od piątku rano.

Zawiadomienie nie zawierało powodu zakazu, ale pojawiło się dzień po tym, jak ambasada francuska w Islamabadzie poradziła francuskim obywatelom i firmom w Pakistanie, aby tymczasowo wyjechali z kraju po wiecach prowadzonych przez islamistyczną grupę Tehrik-i-Labaik (TLP), wzywającą do wydalenia ambasador Francji i bojkotu francuskich produktów.

Nastroje antyfrancuskie jątrzyły się w Pakistanie od miesięcy, odkąd prezydent Francji Emmanuel Macron poparł prawo satyrycznego magazynu Charlie Hebdo do ponownego opublikowania karykatur przedstawiających Proroka Mahometa – czyn uznawany za bluźnierczy przez wielu muzułmanów. Na początku tego tygodnia pakistańskie ministerstwo spraw wewnętrznych oświadczyło, że zdelegalizuje TLP i zatrzyma przywódcę grupy, Saada Rizviego, co wywołało gwałtowne protesty, w których zginęło dwóch funkcjonariuszy policji, a około 580 zostało rannych.

Wezwanie od uwięzionego przywódcy wyjętej spod prawa grupy

Zamknięcie portali społecznościowych w piątek, nastąpiło, gdy funkcjonariusze policji przystąpili do rozpędzenia dużej demonstracji we wschodnim mieście Lahore, zaledwie kilka godzin po tym, jak rząd poinformował, że Rizvi wezwał swoich zwolenników do ustąpienia. W oświadczeniu Rizvi poprosił swoich zwolenników o pokojowe rozejście się dla dobra kraju i zakończenie protestów, które rozpoczęły się w poniedziałek.

Aresztowanie Rizviego wywołało gwałtowne protesty jego zwolenników, którzy zakłócili ruch uliczny, urządzając sesje okupacyjne w całym kraju. Chociaż siły bezpieczeństwa oczyściły prawie wszystkie wiece, tysiące wyznawców Rizvi wciąż gromadzi się w Lahore, ślubując śmierć w obronie honoru islamskiego proroka Mahometa.

Syn przejmuje kierownictwo grupy od zmarłego ojca

Rizvi został liderem TLP w listopadzie po nagłej śmierci swojego ojca, Khadima Husseina Rizviego. Nieżyjący już przywódca partii odegrał znaczącą rolę w blokowaniu wszelkich posunięć zmierzających do zreformowania pakistańskich drakońskich przepisów dotyczących bluźnierstwa. Partia potępiła Macrona w zeszłym roku, mówiąc, że próbował bronić bluźnierczych karykatur Proroka Mahometa. Obrazy zostały opublikowane przez redakcję Charlie Hebdo.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama
Reklama