14497760975_4af7ed75ef_b

Ostatni dzień referendum konstytucyjnego w Rosji

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W środę Rosjanie udają się do lokali wyborczych w całym kraju, aby oddać głosy w ostatnim dniu referendum, które zdecyduje, czy prezydent Władimir Putin będzie mógł pozostać u władzy przez kolejne 16 lat – donosi DPA.

67-letni Putin sprawuje urząd przez dwie dekady jako prezydent lub premier i jest obecnie najdłużej sprawującym władzę przywódcą rosyjskim lub sowieckim od czasów Józefa Stalina.

Referendum ma na celu zmianę konstytucji, która pozwoliłaby Putinowi ubiegać się o reelekcję jeszcze dwa razy i potencjalnie pozostać u władzy, dopóki nie skończy 83 lat. Jego obecna kadencja kończy się za cztery lata. Putin, który wygrał wszystkie swoje wybory z szerokim poparciem, zyskał reputację gwaranta stabilności państwa rosyjskiego, w przeciwieństwie do zawirowań gospodarczych i politycznych po poradzieckich latach 90. poprzedzających jego dojście do władzy.

Długoletni przywódca powtórzył to przesłanie w przemówieniu do narodu w tym tygodniu, zachęcając obywateli do głosowania za reformą.

„Możemy zapewnić ludziom stabilność, bezpieczeństwo, dobrobyt i godne życie tylko poprzez rozwój i tylko razem” – powiedział Putin.

Największe centrum analityczne w państwie, Rosyjskie Centrum Badań Opinii Publicznej, oświadczyło w poniedziałek, że 76 procent głosujących już zagłosowało za referendum. Głosowanie rozłożono na sześć dni w celu zachowania środków ostrożności w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Putin ogłosił środę, ostatni dzień głosowania, jako jednorazowe święto państwowe w celu zwiększenia frekwencji do głosowania.

Federalny organ wyborczy poinformował, że frekwencja w całym kraju przekroczyła próg 50 procent przed środowym południem w Moskwie.

Referendum miało na celu zapewnienie poparcia dla największego pakietu poprawek do rosyjskiej konstytucji od czasu jej przyjęcia w 1993 r.  Poprawki obejmowały popularne inicjatywy, takie jak ustanowienie minimalnego wynagrodzenia i dodatków emerytalnych w oparciu o koszty utrzymania. Obywatele mogą zaaprobować lub odrzucić cały pakiet, który został już zatwierdzony przez rosyjski parlament i podpisany przez Putina. W poprawkach zawarto także zakaz dla małżeństw homoseksualnych w rosyjskiej konstytucji, a także zaświadczenie o wierze narodu w Boga, stanowiące wyraźne odejście od ateistycznej doktryny Związku Radzieckiego.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać