globe-gf804d530f_1920

ONZ: do końca 2022 roku populacja Ziemi wyniesie ponad 8 miliardów mieszkańców

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
15 listopada bieżącego roku liczba ludności na Ziemi ma osiągnąć 8 mld – wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych
Reklama

Zgodnie z dokumentem Indie wyprzedzą Chiny pod względem liczby mieszkańców w 2023 r., stając się najludniejszym krajem świata. – Dotarcie do poziomu 8 mld to przełom, ale zawsze musimy skupiać się na ludziach. W świecie, który staramy się budować, 8 mld ludzi to 8 mld szans na godne i spełnione życie – twierdzi cytowany w raporcie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Według przewidywań Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ światowa populacja powinna wzrosnąć do 8,5 mld w 2030 i 9,7 mld w 2050 roku, osiągając maksimum na poziomie ok. 10,4 mld ludzi w latach 80. XXI wieku. Ten poziom utrzymywać ma się do 2100 roku.    Podczas gdy w kilku krajach rozwijających się obserwowany jest spadek liczby urodzeń, ponad połowa przewidywanego wzrostu światowej populacji w nadchodzących dziesięcioleciach będzie skoncentrowana w ośmiu krajach – czytamy w raporcie. Te kraje to Demokratyczna Republika Konga, Egipt, Etiopia, Indie, Nigeria, Pakistan, Filipiny i Tanzania. – Średnia długość życia na świecie wzrosła z 64,6 lat na początku lat 90. XX wieku do 72,6 lat w 2019 r. Ponadto świat odnotowuje wysoki poziom urbanizacji i nasilone zjawisko migracji. Do 2050 roku około 66 proc. światowej populacji będzie mieszkać w miastach – prognozuje ONZ.

oprac. MK

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać