W czasie pandemii zwiększyło się zainteresowanie ludzi życiem w bliskim otoczeniu dzikiej przyrody. W tym czasie spotkaliśmy się i stwierdziliśmy, że i my mamy podobne myśli i potrzeby.
Postanowiliśmy założyć stowarzyszenie, by uczyć ludzi praktycznych umiejętności potrzebnych do osiedlenia się na wsi. Chcieliśmy dzielić się z nimi umiejętnościami rzemieślniczymi, znajomością ekologicznych zasad uprawy ziemi oraz naszymi doświadczeniami tworzenia wspólnoty wiejskiej. Naszym założeniem było zbudowanie kadry edukatorów, którzy mogliby prowadzić kompleksowe kursy i szkolenia z różnych umiejętności potrzebnych do życia na wsi. Zdajemy sobie sprawę, że w mieście funkcjonuje się inaczej – wiele potrzeb możemy zaspokoić samodzielnie. Na wsi w większym stopniu zależymy od wspólnoty i współpracy z innymi.
Na początku mieliśmy pomysł, żeby zadomowić się w jednym miejscu, w którym moglibyśmy wspólnie żyć i działać. Ponieważ połączyły nas kiedyś Góry Izerskie, chcieliśmy osiąść właśnie tam. Pojawiła się propozycja, by jako stowarzyszenie zaopiekować się opuszczonym budynkiem w jednej z gmin i prowadzić w nim uniwersytet ludowy. Niestety nie udało nam się uzyskać środków potrzebnych do adaptacji budynku, otrzymaliśmy natomiast dotacje na działania w lokalnej społeczności, co pozwoliło nam zorganizować we współpracy z Fundacją Brwi projekt edukacyjny „Ścieżki Twórcze” dla mieszkańców i mieszkanek gminy Leśna.
Zadomowiliśmy się w różnych miejscach, gdzie każdy rozwija swoją ofertę edukacyjną – większość z nas w Górach Izerskich, ale też na Górnym Śląsku, w Wielkopolsce, na Warmii, we Francji. Współpracujemy w różnych konfiguracjach przy organizacji warsztatów dla dorosłych i młodzieży. Nasze stowarzyszenie pełni teraz rolę latającego uniwersytetu ludowego – nieformalnej spółdzielni edukacyjnej, zrzeszającej rzemieślników/czki, wytwórców/czynie, rolników/czki i aktywistów/tki ekologicznych/e. Osobiście zajmuję się na co dzień edukacją w obszarze rolnictwa ekologicznego, ogrodnictwa i permakultury, współprowadząc Gościnne i Edukacyjne Gospodarstwo Godki 22. Inne osoby prowadzą warsztaty w zakresie budownictwa naturalnego (w tym jurt) i ciesielki, dzielą się swoją wiedzą na temat ziół i naturalnych kosmetyków, uczą ceramiki i tkactwa, czy wreszcie prowadzą warsztaty ekopsychologiczne.
Jednocześnie rozwijamy współpracę międzynarodową, głównie w ramach programu Erasmus+. Dotychczas ISERIS wzięło udział jako organizacja partnerska w trzech projektach, a niedawno współorganizowało szkolenie Human Rewilding Communities. Celem warsztatów było „zdziczanie”, odzyskanie kontaktu z otaczającą przyrodą i wspólnotowe spędzanie czasu. Idea współzamieszkiwania i współtworzenia uniwersytetu ludowego z siedzibą w Górach Izerskich wciąż się w nas tli, choć po wielu latach współpracy zdecydowanie się przetransformowała i urealniła. Sporo z naszych dotychczasowych aktywności związanych jest z Doliną Harmonii w Górach Izerskich, którą można by aktualnie uznać za naszą nieformalną siedzibę.
Obecnie opracowujemy „Kurs na wieś” – cykl warsztatów dla osób planujących przeprowadzkę na wieś, które rozwijają praktyczne umiejętności wspomagające proces tworzenia siedliska i osiedlania się w wiejskiej społeczności. Poszukujemy opcji finansowania opracowanej przez nas dwuletniej formy kursu. Jednocześnie próbujemy wprowadzić jego krótszą wersję w formie interdyscyplinarnych i intensywnych turnusów wyjazdowych. Oprócz prowadzenia działań edukacyjnych, staramy się stale rozwijać nasze kompetencje edukacyjne i trenerskie, pomagamy sobie nawzajem i wymieniamy się doświadczeniami. Mamy nadzieję, że wraz z dojrzewaniem Stowarzyszenia i współtworzących je osób, zdołamy wcielić w życie ideę uniwersytetu ludowego z siedzibą w Górach Izerskich lub innym przyjaznym naszej działalności regionie.
Karolina Olejniczak, współzałożycielka Stowarzyszenia Iseris
Najważniejsze informacje o stowarzyszeniu i ludziach, którzy je tworzą znajdziesz na stronie https://iseris.pl/