Solis Invicti

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki trafia do trzech naukowców

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Szwedzka Akademia Nauk przyznała we wtorek Nagrodę Nobla trzem fizykom. Za prace, które pozwalają zrozumieć złożone systemy fizyczne w chaotycznych i przypadkowych procesach, zostali uhonorowani: Amerykanin Syukuro Manabe, Niemiec Klaus Hasselmann i Włoch Giorgio Parisi.
Reklama

Jak przekazali organizatorzy, tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki została przyznana za znalezienie ukrytych wzorców w klimacie i innych złożonych zjawiskach. Nagroda w połowie trafiła do Manabe i Hasselmanna, a w połowie do Parisi’ego.

Syukuro Manabe został nagrodzony za przedstawienie, jak zwiększony poziom dwutlenku węgla w atmosferze prowadzi do wzrostu temperatury na powierzchni Ziemi. Jego praca położyła podwaliny pod rozwój obecnych modeli klimatycznych.

Laureat Klaus Hasselmann stworzył model, który łączy pogodę i klimat. Jego metody zostały wykorzystane do udowodnienia, że podwyższona temperatura w atmosferze jest spowodowana emisją dwutlenku węgla przez człowieka.

Natomiast Giorgio Parisi został nagrodzony […] za odkrycie wzajemnego oddziaływania nieporządku i fluktuacji w układach fizycznych od skali atomowej do planetarnej (czyli za odkrycie zasady ruchów gazów i cieczy w pozornie przypadkowym przemieszczaniu się).

– Złożone systemy charakteryzują się losowością i nieporządkiem i są trudne do zrozumienia […] Tegoroczna Nagroda to uznanie nowych metod ich opisu i przewidywania ich długoterminowego zachowania – przekazała w oświadczeniu Szwedzka Akademia Nauk.

foto: Solis Invicti / Flickr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać