Jak przekazali organizatorzy, tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki została przyznana za znalezienie ukrytych wzorców w klimacie i innych złożonych zjawiskach. Nagroda w połowie trafiła do Manabe i Hasselmanna, a w połowie do Parisi’ego.
Syukuro Manabe został nagrodzony za przedstawienie, jak zwiększony poziom dwutlenku węgla w atmosferze prowadzi do wzrostu temperatury na powierzchni Ziemi. Jego praca położyła podwaliny pod rozwój obecnych modeli klimatycznych.
Laureat Klaus Hasselmann stworzył model, który łączy pogodę i klimat. Jego metody zostały wykorzystane do udowodnienia, że podwyższona temperatura w atmosferze jest spowodowana emisją dwutlenku węgla przez człowieka.
Natomiast Giorgio Parisi został nagrodzony […] za odkrycie wzajemnego oddziaływania nieporządku i fluktuacji w układach fizycznych od skali atomowej do planetarnej (czyli za odkrycie zasady ruchów gazów i cieczy w pozornie przypadkowym przemieszczaniu się).
– Złożone systemy charakteryzują się losowością i nieporządkiem i są trudne do zrozumienia […] Tegoroczna Nagroda to uznanie nowych metod ich opisu i przewidywania ich długoterminowego zachowania – przekazała w oświadczeniu Szwedzka Akademia Nauk.