OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na granicy z Białorusią został wprowadzony stan wyjątkowy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W czwartek prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią w części województw podlaskiego i lubuskiego (w 183 miejscowościach).

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią (około 3-kilometrowy pas) obowiązuje od północy w piątek.

– Prezydent wprowadził stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, by chronić granice Polski i UE – poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski – Sytuacja na granicy jest trudna i niebezpieczna. My jako Polska, która jest odpowiedzialna za swoje granice, ale też za wschodnią granice UE, musimy podejmować takie decyzje i zapewnić bezpieczeństwo Polsce i UE – dodał Spychalski.

 

Wśród ograniczeń wynikających z wprowadzenia stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej znajdują się: zakaz przebywania na terenie objętym stanem wyjątkowym przez osoby tam niezamieszkałe, zakaz zgromadzeń i imprez masowych, a także zakaz fotografowania infrastruktury granicznej i funkcjonariuszy. Stan wyjątkowy ogranicza także dostęp do informacji publicznej dotyczących czynności na obszarze. Mieszkańcy miejscowości w regionie mogą być legitymowani przez służby.

Oprac. KR
Źródło: PAP
foto: grafika / PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać